X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Astsubayların 't' isyanı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Astsubayların 't' isyanı

  • Giriş Tarihi: 23.10.2013

Meclis Dilekçe Komisyonu'na başvuran M.A isimli bir astsubay, Türkiye'nin darbelerle hesaplaştığına dikkat çekerek bu hesaplaşma çerçevesinde son 30 yıldır 'astsubay' olarak kullanılan meslek isminin de düzeltilmesini talep etti. Astsubay kelimesinin Türkçe'deki ses uyumuna aykırı olduğunu belirten M.A. 12 Eylül darbesinin ardından 1983'te Kenan Evren'in Türk Dil Kurumu'na verdiği emirle yapılan değişikliğinden vazgeçilmesi, ses uyumuna uygun 'assubay' olarak düzenlenmesi gerektiğini savundu. M.A. dilekçesinde "Asteğmen, üsteğmen, assolist, asbaşkan" gibi kelimelere dikkat çekti.

kalan karakter 1000

MehmetAFACAN MehmetAFACAN

ASLINDA BU İSYANI ( T ) HARFİNE BAĞLAMAK SADECE OLUP BİTENE GÖZ YUMMAKTIR.YILLARIN
BASKISI ALTINDAKİ ASSUBAY’IN DAHA FAZLA DIŞLANMASI VE ÖTELENMESİ ANLAMI TAŞIYAN BU HARF SOSYAL HAKLARIN GERİLEMESİNDE BAŞ ROL OYNAYAN BİR TARİHİ BAŞLATMIŞTIR.ZAMAN İÇİNDE EKONOMİK OLARAKTA HAK KAYIPLARI DURMADAN DEVAM ETMİŞTİR.EMEKLİLİĞİ GELEN
ASTSUBAY’LAR KAÇIŞ FIRSATLARINI DEĞERLENDİRMİŞLERDİR.ÇALIŞTIKLARI MAAŞLARIN YARISINI
EMEKLİ OLDUKLARINDA ALACAKLARINI BİLE BİLE….YILLARIN BASKISI ALTINDA HAK ARAYAMAYAN
ASSUBAYLAR EMEKLİ OLDUKLARINDA ÖRGÜTLENDİLER.BU (T) HAREKETİ BELKİ BÜYÜK BİR HAREKETİN
ÖNCÜSÜ OLABİLİR……..

Aynı Görüşte misiniz?
evet15
hayır1
cevapla 24.10.2013 17:50
Ersen Gürpınar Ersen Gürpınar

Astsubay yazılması bizi küçültmez Assubay yazılması küçültmez sorun darbecilerin tahakküm gereği kelimeyi yazım ve konuşma kurallarına aykırı değiştirilmesidir. Bunun gerekçelerini TDK sunduk umarız gerçekten ilme ve etiğe saygılı olanlar bu kelimeyi değiştirip darbecilerin bir ayıbını daha tarihe gömerler

Aynı Görüşte misiniz?
evet22
hayır1
cevapla 24.10.2013 10:35
Asi Yıldırım Asi Yıldırım

Elbette astsubay yazılması küçültmez assubay yazılması yüceltmez burada önemli olan tahakkümdür bu ülke için ençok şehit veren assubaylara sen astsın vurgusunu yapmak için TDK emirle kelime değiştiriliyorsa diğer yapılan adaletsizlikleri siz düşünün ama unutmasınlar adalet yoksa hiçbir başarı ve huzur yoktur.

Aynı Görüşte misiniz?
evet17
hayır1
cevapla 24.10.2013 15:29
nebil026 nebil026 // ESKİŞEHİR

BAKALIM STATÜKOCU ZİHNİYET BU "T" YE DİRENMEYE DEVAM EDECEKMİ?
YOKSA BİR PARASAL YÖNÜ OLMADIĞI İÇİN MALİYE BAKANININ BİLE İTİRAZ ETMEYECEĞİ ANCAK ASSUBAYLARIN TALEPLERİNDEN BİRİSİ OLAN VE PSİKOLOJİK BİR KAZANIM OLARAK KABUL EDİLEBİLECEK BU UYGULAMA İÇİN GEREKLİ DÜZENLEME YAPILACAKMI??

Aynı Görüşte misiniz?
evet20
hayır1
cevapla 23.10.2013 21:53

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.