Barış gemisinde 53 ülkeden 720 genç

Giriş Tarihi: 4.11.2013

"Türkiye-Akdeniz Gençlik Barış Gemisi"ne binen yerli-yabancı 720 genç 3 günlük turda dünya barışı için yapılması gerekenleri tartıştı

Dünyanın dört bir tarafındaki gençler barış için bir gemide çalıştı. 53 ülkeden 235'i yabancı 720 genç, Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın organizasyonunda "Türkiye-Akdeniz Gençlik Barış Gemisi"nde dünya barışına katkı sağlamak için buluştu. Gemide, başta Suriye ve Mısır olmak üzere iç çatışmaların yaşandığı ülkelerin durumları değerlendirildi. Suriyeli bir genç, gemide olma nedenini "Suriye'deki çocuklar ölmesin diye bu gemiye geldim. Sesimi duyurmak istedim" sözleriyle açıklayınca büyük alkış aldı. Louis Olimpia adlı kruvaziyer gemi, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nda İstanbul Karaköy'deki Salıpazarı Limanı'ndan hareket etti. Gemi 3 gün sonra, ilk durak olan Hırvatistan'da Dubrovnik'e demirledi. Gençler, buradan Bosna Hersek Mostar'a gitti. Son durak ise Tunus Kartaca'ydı. Gemi, "Hepimiz aynı gemideyiz" sloganıyla demir aldı. Gemide çeşitli konuların tartışıldığı seminerlerin yanı sıra sosyal gelişim için ebru, cam ve tespih atölyeleri düzenlendi.

ÇOCUKLAR ÖLMESİN DİYE ...

Burak Asra, 22 yaşında. Marmara Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı mezunu. Gemideki en aktif gençlerden biri. Barış gemisinde olmayı kendisi için deneyim olarak görüyor. Tek sıkıntısı internet bağlantısı.

Wisam
Najjari, 22 yaşında. Suriye Halepli. Kocaeli Üniversitesi'nde diş hekimliği okuyor. Suriye'den gelip Hatay'da ev kiraladı. "Suriye'deki çocuklar ölmesin diye gemiye geldim" diyor.

ARKADAŞINA GÖNDER
Barış gemisinde 53 ülkeden 720 genç
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz