X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER 'Dershaneler olmasa oğlum yaşayacaktı'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

'Dershaneler olmasa oğlum yaşayacaktı'

  • Giriş Tarihi: 28.11.2013

Fethiye'de dershane parasını ödeyemedi diye hapse girince oğlu canına kıyan Emine Sipahi ile kocası, dershanelerin kapatılmasına destek verdi: Biz yandık, başka Semih'ler ölmesin

Muğla'nın Fethiye ilçesinde 3 yıl önce oğlunun dershane parasını ödeyemeyince cezaevine giren ve oğlu bu nedenle intihar eden Emine Sipahi'den, hükümetin dershaneleri kaldırma kararına destek geldi: "Her şey dershanenin yüzünden oldu. Biz yandık, başkaları yanmasın. Dershaneler kapatılırsa en çok ben sevineceğim." Baba Mustafa Sipahi ise dershanelerin toplumun kanayan yarası olduğunu belirterek, "Başbakan Erdoğan'ın kararını sonuna kadar destekliyorum. Dershanelere giden paralar yatırıma ve alt yapıya harcansa Türkiye'de tek bir genç işsiz kalmaz" diye konuştu.

'RANT KAPISI KAPANSIN ARTIK'
Fethiye ilçesinde yaşayan Emine Sipahi, 1 Şubat 2010'da oğlu Semih Sipahi'nin dershaneye olan 5 bin lira borcundan dolayı hapse girdi. Üniversiteye hazırlanan Semih Sipahi, bu durumu kabullenemeyince 2 ay sonra kendini asarak intihar etti. Bu gelişmeler karşısında dershane yönetimi şikâyeti geri aldı. Anne de oğlunun ölümünden 3 gün sonra cezaevinden çıktı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, "Dershaneler kapatılacak" çıkışının ardından oğlunun mezarı başına giden Emine- Mustafa Sipahi çifti, "Biz yandık. Başkaları yanmasın. Başka Semihler, ölmesin. Dershaneler kapanırsa en çok ben sevineceğim" diyerek gözyaşı döktü. Dershane parası uğruna hapse giren ve 18 yaşındaki oğlunu kaybeden 53 yaşındaki anne Emine Sipahi hislerini, "Bu rant kapılarını kapatsınlar. Yüreğimdeki yangın biraz olsun diner. Başka anaların yüreği yanmaz. Ben yandım başkası yanmasın. Ben sonuna kadar dershanelerin kapatılması kararını verenleri destekliyorum. Oğlumun katili dershanedir" diye dile getirdi. 4 çocuk annesi Emine Sipahi, oğlunun ölümünün üzerinden 3 yıl geçtiğini ancak acısının hiç dinmediğini belirterek şöyle devam etti: "Oğlum okulunda başarılı olmasına rağmen, 'Oğlunuza biz bedava burs vereceğiz' dediler. Biz de inandık. Sonra bize 5 bin lira borç çıkarttılar. Ödeyemeyince polisler gelip cezaevine götürmek için beni gözaltına aldı. Beni polisler götürürken oğlum Semih gözyaşlarına boğuldu, 'Ne olursunuz annemi hapse götürmeyin. Onun yerine beni götürün' diye yalvardı. Oğlum bunu gururuna yediremedi, kendini astı. 3 yıldır çektiğim acıları ben bilirim. Hiç uğruna 18 yaşındaki gencecik fidanımı kaybettim. Dershane olmasaydı oğlum bugün 21 yaşında olacaktı. Ben de dünyanın en mesut annesi olacaktım."

'O PARALARLA İŞSİZLİK BİTER'
"Oğlumun soğuk yüzünü bile göremedim" diyen anne Emine Sipahi yaşadığı acıyı, "Keşke ben hapis yatmadan önce bana yardımcı olsalardı. Oğlum da ölmeseydi. Cezaevinde benimle 13 kişi yatıyordu. Benimle beraber onlar da çıktı hapisten. Ama her şey için artık çok geçti. Keşke çocuğuma bir şey olmasaydı da ben hapiste yatsaydım" diye anlattı.

BAŞBAKAN'I EVİNE DAVET ETTİ

Baba Mustafa Sipahi (55) ise dershanelerin toplumun kanayan yarası olduğunu, oğlunu bu yüzden genç yaşta kurban verdiğini söyleyerek tepkisini şöyle dile getirdi: "Başbakan Tayyip Erdoğan'ın kararını sonuna kadar destekliyorum. Dershanelere giden o paralar yatırıma ve alt yapıya harcansa Türkiye'de tek bir genç işsiz kalmaz. Ocaklar sönmez. Bu sorun, toplumun kanayan bir yarası." Öte yandan anne Emine Sipahi, 1 Aralık Pazar günü Fethiye'ye gelmesi beklenen Başbakan'ı gecekondu mahallesindeki evine davet etti. Anne Sipahi "Başbakan'ı evime davet ediyorum. Ona, 'Sen dünyayı yöneten bir lidersin. Dershaneleri kapatmak için sen mücadele verdin. Biz senin ardındayız' demek istiyorum" dedi.

kalan karakter 1000

Talih Uyar Talih Uyar

Dershane ile Banka arasında illiyet bağı yanlış, Dershaneler aillerin çocuklar üzerindeki eğitim hassasiyetinden faydalanıp ümit sömürüsü yapmaktadırlar. Vatandaş bankalara kanmasın

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır1
cevapla 28.11.2013 14:04
misafir misafir

dersaneleri kapatacaklarına özel okulları kapatalım zenginlerde fakirlerin okuluna gitmeye mecbur olsunlar.madem eşitliğe önem veriliyor.

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 28.11.2013 13:35
YAVUZ YAVUZ

GÖZÜNÜN ÜSTÜNDE KAŞIN VAR.O YÜZDEN DERSANENİ KAPATACAĞIM.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 28.11.2013 19:06
ismail şilan ismail şilan

Devlet her öğrenciye 2500 TL masraf yapıyormuş. Dershanelerde aynı para. Kapatın okulları o parayı dershanecilere verin. Hem aileler perişan olmasın hemde insanlar 20 kişilik sınıflarda kaliteli eğitim alsın.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 28.11.2013 13:01
ERDOĞAN ŞAHİN ERDOĞAN ŞAHİN

MÜHENDİSİ DE MİMARIDA İMAMIDA YETİŞTİREN YERLER VAR O ZAMAN ORALARIN OKULLARINIDA KAPATIN

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır1
cevapla 28.11.2013 12:47
misafir misafir

Okullarıda kapatalım her meslekten gelenler dışarıdan gelsin bizde hamallık hapalım yada orta asyaya bizi sürsünler insanın akılsızı da bi komik oluyor.

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır1
cevapla 28.11.2013 12:28

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.