X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Minibüslere kameralı takip
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Minibüslere kameralı takip

Güngören'de bir minibüsün üst geçitten düşerek iki kişinin ölümüne neden olması yetkilileri harekete geçirdi. Minibüslere kamera takılacak

Güngören'de yaşanan minibüs kazası bardağı taşıran son damla oldu. Minibüslere kameralı ve GPS'li takip sistemi geliyor. İstanbul Minibüsçüler Odası Başkan Yardımcısı Sami Şahin ikisi minibüs içine, ikisi de minibüs dışına bakacak şekilde 4 kamera yerleştireceklerini dile getirerek, "Araçlara takılacak GPS ile de aracın güzergahını ve hızını takip edebileceğiz. Bu sistemi hem oda olarak biz hem de İstanbul Toplu Ulaşım A.Ş de izleyecek" dedi. Bilgisayardan düzenli olarak her minibüsün takip edilebileceğini belirten Şahin, "Minibüsün güzargâh değiştirip değiştirmediğini, hız yapıp yapmadığını bu sayede görebileceğiz. Bu sistemin varlığı bile şoför arkadaşımızın daha dikkatli olmasına yetecektir" dedi. Şahin " Önümüzdeki aydan itibaren pilot bölge Gaziosmanpaşa'da takip sistemini başlatacağız. Sistemin kaza ve hatalı davranış oranlarını yüzde 80'e varan oranda önleyeceğini tahmin ediyoruz" dedi. Geçtiğimiz günlerde Güngören'de bir minibüsün üst geçitten düşerek iki kişinin ölümüne neden olması minibüsü kullanan yolcuların da tepkisine neden oldu. Şoförlerin birbirinden önce yolcu kapmak ve duraklara erken yetişebilmek için trafik kurallarına uymadan hız yaptıklarını belirten yolcular, "Çok zorunlu kalmadığımız sürece minübüse binmek istemiyoruz. Özellikle genç yaştaki şoförler çok tehlikeli minübüs kullanarak hız sınırlarına asla uymuyor" diyor. Yolcular, şoföre para uzatıldığında seyir halindeyken kafasını arkaya çevirdiğini, cep telefonlarıyla çok konuştuklarını, bazen direksiyonda mesajlaştıklarını dile getiriyor. Minibüslere yolcuların tıka basa doldurulduklarından da şikâyetçi olan vatandaşlar, "Çoğu zaman üst üste binen yolcular nedeniyle kapılar bile kapanmıyor. Aşırı yolcu dolu minibüs şoförleri çoğu zaman tehlikeli sollamalar da yaparak bizleri tedirgin ediyorlar" diyor.

kalan karakter 1000

trafik bilirkişisi trafik bilirkişisi

Kamera da faydalı olacaktır. Ancak acilen bu minibüslere, hızlarını 50 km/saat ile sınırlayacak sistem takılmalı. İlk etapta en etkili çözüm bu olur. Uzun vadeli çözüm olarak Türkiye şartlarına uygun emniyet kemerli, kameralı, tüm kullanım parametrelerini anlık olarak Ulaştırma Bakanlığı'nın veritabanına gönderen sistemlerle donatılmış minibüsler ürettirilmeli ve KESİNLİKLE mülkiyeti belediyelerde olmalı, sadece şoförlüğü şirketlere ihale ile yaptırılmalı.

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır1
cevapla 29.11.2013 09:49

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.