X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Trafikte yeni dönem
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Trafikte yeni dönem

  • Giriş Tarihi: 6.12.2013 09:58 Güncelleme Tarihi: 6.12.2013 14:06

Em­ni­ye­t­in ha­zır­la­dı­ğı ta­sa­rı­ya gö­re her va­tan­daş tra­fik polisi ola­cak. Cep te­le­fo­nu ya da ka­me­ra ile ku­ral ih­la­li ya­pan sü­rü­cü­le­ri kay­da alıp e-pos­ta ile gön­de­re­cek. Po­lis gö­rün­tü­ye gö­re ce­za ya­za­cak.

Emniyet Genel Müdürlüğü, trafik terörüne karşı ilginç bir yöntem önerdi. Karayolları Trafik Kanunu'nda değişiklik öngören tasarıya gönüllü tüm vatandaşların fahri trafik müfettişleri gibi çalışmasına olanak verecek bir madde eklendi.

CEP TELEFONUYLA ÇEK GÖNDER

Tasarı Meclis'ten geçerse elinde kameralı cep telefonu bulunan herkes trafik casusluğu yapabilecek. Vatandaş aşırı hız, kırmızı ışık ihlali, emniyet kemeri, yasak park, araç kullanırken cep telefonu ile konuşma, hatalı sollama, araçtan sigara izmariti, çöp atma gibi eylemleri ya fotoğraflayarak tespit edecek ya da videoya çekecek.

Vatandaşlardan gelen fotoğraf ya da videoların nasıl inceleneceği kanun sonrası çıkartılacak yönetmelikle belirlenecek. 81 il emniyetinde özel inceleme birimleri kurulacak. Sürücülerin kural ihlali tespitine ilişkin görüntüleri bu birimlerce incelenecek.

PLAKA GÖRÜNME ŞARTI

Fotoğraf ya da video görüntülerinde kural ihlali yapan araçların plakasının net biçimde görünmesi şartı aranacak. Trafik Denetleme Şubeleri, yaptıkları kural ihlali açık şekilde kayda alınan sürücülere Karayolları Trafik Kanunu'nun ilgili maddelerine göre idari para cezası yazacak. Cezalar araç plakalarının kayıtlı olduğu tescil adreslerine postalanacak.

ELDEN TESLİM YA DA E-POSTA

Vatandaşlar tespit ettikleri kural ihlallerini flash bellek, renkli print çıktısı ya da CD olarak gördüğü ilk trafik ekibine teslim edebilecek. Diğer bir ihbar yöntemi e-posta. Trafik casusları fotoğraf veya video kayıtlarını il emniyet müdürlüklerinin web sayfasında oluşturulacak ihbar portalına e-mail şeklinde yollayabilecek. (Bugün)

kalan karakter 1000

ahmet ahmet

güzel uygulama ama teşvik şart,kesilen cezaların %10 ile %25 arasında bir meblağ vatandaşa ödenirse,trafik polisine bile gerek kalmaz.

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır1
cevapla 06.12.2013 16:16
Ali Ali

İyi güzelde, bu video veya fotoğrafı çekmek için bizimde cep telefonu veya kamera kullanmamız gerekiyor. Bizim yaptığımız suçtan sayılmayacak mı yani, ispiyoncuya beleş mi ? :)

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır1
cevapla 06.12.2013 16:03
bilgina bilgina

Bence çok iyi oldu hatta uygulamalarını da yapıyorum benim hakkımı ve hayatımı hiçe sayanların cezalandırılması uygun olacaktır aynı şeyi bende yapıyorsam banada yapılması uygundur

Aynı Görüşte misiniz?
evet6
hayır1
cevapla 06.12.2013 14:54
Serhat Serhat

Mukemmel!
Artik o seritler bosalacak

Aynı Görüşte misiniz?
evet7
hayır0
cevapla 06.12.2013 14:43
aytaç aytaç

hadi bakalım emniyet şeridi müdayimleri.
kameramı takıyorum aracıma en kısa sürede.
şimdiden ohhhhhh.

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 06.12.2013 14:41

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.