Kolombiya ile Brezilya arasında 'köpek krizi'

Giriş Tarihi: 20.3.2014

Kolombiya Devlet Başkan Yardımcısı Garzon'un, köpeğinin uyum sorunu nedeniyle Brezilya'daki görevi geri çevirmesi tepki çekti

Kolombiya Devlet Başkan Yardımcısı Angelino Garzon'un (67), köpeğinin "sıcak havaya alışamayacağını" gerekçe göstererek, Brezilya'daki büyükelçilik görevini geri çevirmesi, iki ülke arasında küçük çaplı krize yol açtı. Kolombiya Dışişleri Bakanı Maria Angela Holguin, Garzon'un görevi geri çevirmesinin ardından en önemli ticaret ortaklarından biri olan Brezilya halkından özür diledi. Garzon, devlet başkanına gönderdiği mektupta görevi kişisel ve ailevi nedenlerden dolayı geri çevirdiğini yazmış, asıl nedenin köpeği olduğunu belirtmemişti. Daha sonra Semana dergisine röportaj veren Garzon, Brezilya'daki iklimin German Shepherd cinsi köpeğinin sağlığını etkileyeceğinden endişe duyduğu için görevi reddettiğini itiraf etmişti.

'ÜLKE İMAJINA ZARAR'

Açıklamayı "son derece rahatsız edici" olarak niteleyen Holguin, "Kişisel sorunlardan söz ettiğinizde bundan ciddi bir şey beklersiniz. Garzon, sanki Brezilya'nın öneminin farkında değil gibi davrandı" dedi. Holguin, Garzon'un öne sürdüğü "gerekçenin" Kolombiya'nın Latin Amerika'daki imajına zarar verdiğini belirtti. Garzon, 25 Mayıs'taki devlet başkanlığı seçiminde aday olmayacağını açıklamış, başkent Bogota'nın belediye başkanlığı için yarışabileceği sinyalini vermişti.
ARKADAŞINA GÖNDER
Kolombiya ile Brezilya arasında 'köpek krizi'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz