X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER 'Tütün kontrolünde Türkiye dünya lideri'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

'Tütün kontrolünde Türkiye dünya lideri'

  • Giriş Tarihi: 15.6.2014

Dumansız hava sahası uygulamasını ilk kez New York'ta başlatan kentin eski belediye başkanı Michael Bloomberg, konuk geldiği İstanbul'da Türkiye'yi övdü

ABD New York'ta 2003'te ilk dumansız hava sahası uygulamasını başlatan eski New York Belediye Başkanı Michael R. Bloomberg Türk Toraks Derneği'nin öncülüğünde 6 yıl önce başlatılan 'Dumansız Hava Sahası' çalıştayının bu yılki konuğu oldu. Sivil toplum kuruluşlarıyla Türkiye'de sigarayla mücadeleyi değerlendiren Bloomberg "Türkiye tütün kontrolünde dünya liderdir. Dünya Sağlık Örgütü'nün tütün kontrolü için önerdiği bütün yöntemleri kullanan ilk ülkedir. Sigara kullanımı 2008'den 2012 yılına kadar yüzde 13 azalmıştır. Bu dört yılda 1.2 milyon daha az sigara içicisi demektir. 2008'de restoranlarda pasif sigara dumanına maruz kalma oranı yüzde 56 iken 2012 de yüzde 13'e indi. 4 buçuk yılda 2 buçuk milyon insan sigarayı bırakmıştır. Türkiye tütünle mücadelede diğer birçok ülkeye rol model oldu" diye konuştu.

Pera, çocuk haklarını anlattı
Toplantıya astım hastaları adına hukuk öğrencisi Murat Ulusan, çocuk hakları adına 9 yaşındaki Pera Gilmore da katılarak konuşma yaptı. Sigara ve Sağlık Ulusal Komitesi Başkanı Prof. Dr. Tezer Kutluk sigarayla mücadeleye verdiği destekten ötürü Bloomberg'e teşekkür etti. Bloomberg'e bir çömlek ve tabak da hediye edildi.