X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Türk doktordan Portekiz'e laparoskopi dersi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Türk doktordan Portekiz'e laparoskopi dersi

  • Giriş Tarihi: 9.2.2015
Türk doktordan Portekiz'e laparoskopi dersi
Türk doktordan Portekiz'e laparoskopi dersi

Prof. Dr. , rahim tümörlerine yönelik miyom operasyonunu laparoskopik cerrahiyle tek bir delikten ve iz bırakmadan yaptı. 42 yaşında bir hastaya yapılan ameliyat Portekiz'de bir sağlık kongresinde canlı izlendi

Kadın Hastalıkları uzmanı Prof. Dr. 'ın İstanbul'da, tek delikten laparoskopik cerrahi (izsiz kapalı ameliyat) ile gerçekleştirdiği operasyon, aynı anda Portekiz'in başkenti Lizbon'daki Jinekolojik Endoskopi Kongresi'ne katılan doktorlar tarafından canlı yayında izlendi. 1 saat süren, 42 yaşındaki miyom hastasına uygulanan operasyon başarıyla sonuçlandı. Prof. Dr. Fatih Şendağ, laparoskopinin genel anestezi altında yapılan ve göbek deliğinden ince bir teleskopun karın içine sokularak organların görüntülenmesinin sağlandığı bir ameliyat olduğunu belirterek, "Karın alt bölgesinde açılan 3-5 milimetrelik deliklerden içeri sokulan aletler ile rahim, yumurtalık ve tüpleri ilgilendiren hastalık veya problemleri doğrudan gözlemleme ve cerrahi girişim yapma olanağı var. Yumurtalık kistleri, dış gebelikler, myomlar, gebe kalabilirliği artıran tüp cerrahisi ve endometrioz laparoskopik olarak kolayca tedavi edilebilmekte. Ameliyat sonrası daha az ağrı kesiciye ihtiyaç duyuluyor ve ameliyat izi kalmıyor" dedi.

KISIRLIK RİSKİNİ AZALTIYOR
Ameliyat sonrası daha az ağrı, daha az enfeksiyon riski olduğunu belirten Prof. Dr. Şendağ, "Hasta kısa süre içerisinde taburcu ediliyor. 3- 4 gün içinde normal yaşamına dönebiliyor. Daha erken işe dönüş ki bu da hastaya çok önemli avantajlar sağlamaktadır. Klasik laparoskopik operasyonda 3-4 delik söz konusu iken bu yeni teknikle sadece göbek çukurundan girilerek ameliyatlar yapılıyor. Böylece karında başka bir kesi olmaksızın yara izsiz ameliyat yapılıyor. Ayrıca tüm bu ameliyatlar artık uzay teknolojisi olarak kabul edilen robotik cerrahi ile yapılıyor" diye konuştu. Prof. Dr. Şendağ, laparoskopinin ameliyat sonrası kadınlarda oluşan kısırlık riskini de azalttığını belirterek, "En sık yapılan operasyonlar, yumurtalık kistleri, çikolata kistleri, miyom ve yumurtalık kanallarıyla ilgili operasyonlardır. Gerektiğinde sebebi belli olmayan kronikleşen kasık ağrıları veya belli hastalarda kısırlık sebebinin araştırılması ve tedavisinde laparoskopi uygulanmaktadır" dedi.