X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER 'Köye döndük ev yok'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

'Köye döndük ev yok'

  • Giriş Tarihi: 7.4.2015 02:03
'Köye döndük ev yok'
'Köye döndük ev yok'

Taşlıburç Mardin’in Midyat ilçesine bağlı seksen haneli küçük bir köydü...

Doksanlı yıllarda büyük çatışmalara şahit oldu, sürekli silah sesleri yankılandı Taşlıburç'ta... İki ateş arasında kalan Taşlıburçlular köylerini terk etmek mecburiyetinde kalıp, yıllarca memleket hasretiyle büyükşehirlerde yaşadılar. 22 yıl sonra gelen çözüm baharı onlar için büyük bir umut oldu, tekrar
köylerine dönme kararı aldılar. Köylerine dönmüşlerdi fakat bu sefer de hiç beklemedikleri bir şeyle karşılaştılar; Asimilasyon ve terör bitmiş, arazi mafyası başlamıştı. Harabe haldeki evlerini onarıp girmek isteyen köylüler, iddiaya göre bazı kişilerin tehdit ve yıldırmasıyla bunu gerçekleştiremediler. Üstelik aynı kişiler birçok araziye el koydu, köylüler dava açıp kazanmalarına rağmen yine topraklarına yerleşemedi.

45 yaşındaki Serkan Üstün adlı köylü de bu mağduriyeti yaşadığını söyleyenlerden biri. Üstün, insanları köye almayan 45 kişilik bir şebeke olduğunu ifade ederek, şunları anlattı: "Köyde üç evde 14 kişi yaşıyor Ama 80 hane olarak gözüküyor. 2009 yılında Cumhurbaşkanlığı ve Başbakanlık tarafından 80 kişiye toplam 1 trilyon 125 bin nakdi para yardımı yapıldı. Köye senede Siirt'ten bir göçer gurubu geliyor. 75 bin lira nakdi yardım para aldıkları için iki muhtar, hiçbir köylüyü buraya sokmuyor. Camimize imam atandı, fakat harabe. Okulumuz da yok. Durumumuz kötü, şikâyette bulunduğumuzda baskı ve tehdit altında kalıyoruz. Bu yüzden üzerime ateş açıldı. Ne olur Cumhurbaşkanı ve Başbakan sesimizi duysun. Biz bu köye yerleşmek istiyoruz." "Bu köyün asıl sahibi biziz buraları dedelerimizden bize buraları miras kaldı" diyen köylü Hediye Altunkaynak ise muhtarın 'sen burada oturamazsın' dediğini ileri sürdü.

kalan karakter 1000

mehmet mehmet

Hükümetin bu konuyu ciddiye alması lazım.. Maalesef, silahlar sussa da tezgahlar bitmez..

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır0
cevapla 07.04.2015 10:40
süleyman sevinç süleyman sevinç

köydekiler zaten aç bunlar köye dönünce ne olacak otmu yiyecekler

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır3
cevapla 07.04.2015 10:40
Vatandaş Vatandaş

Bu ne şimdi ? diye soran yorumcuya . İşte bu terör, aklı selim vatandaş birlik olmazsa ,
çapulculara ,kara yağmacılara gün doğar. Vatandaşlar yek vücut devlete destek olmalı , devlet de duyarlı davranıp fırsatçılara göz açtırmamalı.

Aynı Görüşte misiniz?
evet11
hayır0
cevapla 07.04.2015 09:55
Necmettin Necmettin

bülbülü altun kafese koymuşlarda yinede vatanım vatanım demiş misali vay karip kardeşlerim çözüm sürecinden sonra ortalık sükûnet bulmuş ama zavallı kardeşlerim o köylerini dağ havasını özlemişler tekrar dönmüşler yıllarca kullandıkları tarlaları bu kezde başka bir kabadayılar tarafından el konmuş vay nefis neden böyle birilerine ait araziye sahip çıkmak isteriz tabiki Devlet konuya el atması gerekiyor kariplerim yurtlarına yerleşir hayırlısı İnşallah.

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır0
cevapla 07.04.2015 09:51
türküm türküm

devlet el atmalı. üç beş çapulcuya meydanı bırakmamalı.

Aynı Görüşte misiniz?
evet20
hayır0
cevapla 07.04.2015 09:25

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.