X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER İnternet kafelere neşter
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

e neşter

  • Giriş Tarihi: 24.4.2015
İnternet kafelere neşter
İnternet kafelere neşter

TİB, 25 bin internet kafeye neşter vurmak için harekete geçti. Cinsel içerik ve şiddet oyununa izin veren kafeler mühürlenecek. Oyunlarda bandrol zorunlu olacak

Hükümet, internet oyunları sektörüyle ilgili kapsamlı bir program hazırlamak için düğmeye bastı. Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) İnternet Dairesi, 8 milyona yakın kullanıcının gittiği 25 bin internet kafeyi yakın takibe alacak. Bu mekânlara sertifikasyon zorunluluğu getirilirken, sınıflandırmaya gidilecek. Çocukların yaş gruplarına göre belirlenecek oyunlarda bandrol zorunlu olacak. Cinsellik ve şiddet içeren oyunlara izin veren mühürlenecek.

ÇOCUKLARA KORUMA: Kalkınma Bakanlığı'nca hazırlanan 2015-2018 Bilgi Toplumu Stratejisi ve Eylem Planı kapsamında 16 yaş altı çocuklar ve kadınlara özel işletme modelleri ortaya konulacak. Aile, Adalet, Milli Eğitim başta olmak üzere ilgili bakanlıkların birlikte hazırladığı çalışmayla kafelerin hem hizmet hem de fiziki koşullarına standart getirilecek. Buralar çocuk ve gençlerin eğlence, eğitim amaçlı nitelikli zaman geçireceği dijital kültür merkezlerine dönüştürülecek. Hangi yaş grubunun hangi oyunları oynayabileceği akıllı işaretlerle belirlenecek.

6 KRİTER GELİYOR: İnternet kafelerin denetiminde 6 kriter dikkate alınacak. Aydınlatma, havalandırma, büyüklük, bilgisayar donanım ve yazılım kapasitesi, engellilere uygunluk, bandrol zorunluluğu kriterlerini taşımayan kafeler sertifika alamayacak.

OYUNLAR AYRILIYOR: Dijital oyunlar yaş gruplarına göre sınıflandırılacak. Böylece 8 yaşındaki bir çocukla 20 yaşındaki bir gencin oynayacağı oyunlar farklı olacak. Oyunların çocuklar üzerindeki olumsuz etkileri azaltılmış olacak. Oyun CD'lerinde içeriği, hangi yaş grubuna ait olduğu bilgilerine de yer verilecek.

KAFELERE DE YILDIZ: İnternet kafe işletmecileri de uzmanlar tarafından belirlenen bir müfredat üzerinden sertifikalı eğitim alacak. Belirlenen standartları taşıyan internet kafelere otellerde olduğu gibi yıldız sistemiyle puan verilecek.

IP LOGUNDAN İZLENEBİLİYOR
Kuralara uymayan kafeler Telekom'un tuttuğu IP logundan izlemeye alınacak. Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB), savcıların soruşturulmasını istediği internete düşen kayıtları ya da mesajların kaynağını belirleyebiliyor. Telekom internet kafelerin de logunu tutuyor. Savcılıklar, soruşturmalarda söz konusu kayıtları telefonda olduğu gibi iletişim tespiti kapsamında sorgulayabiliyor.

kalan karakter 1000

inadına oyum chp cemaat ittifakına inadına oyum chp cemaat ittifakına

bende burdan şeref sözü veriyorum inadına oyumuz chp cemaat ittifakına arkaşlar.vergi almaya geldimi almasını biliyorlar .ama şunu söyleyim siz önce o ayakkabı kutularını ,tarımı hayvancılığı açlık sıkıntılarına neşter vurun ,bırkaın şu esnaflarla uğraşmayı ....akp devri bitmiştirrrrr..

Aynı Görüşte misiniz?
evet11
hayır1
cevapla 13.05.2015 04:09
cafeci cafeci

ben bilmiyorum ki ne istiyorlar bi,zden yeter artık ne çektiklerimizi bilmiyorlar burada bir canımız kaldı almadıkları onuda yakında alırlar ne yapmaya çalışıyorlar çocukların dışarda uyuşturucu kullanmasını istiyorlar herhalde internet cafeler kapatılırsa.....

Aynı Görüşte misiniz?
evet11
hayır1
cevapla 05.05.2015 15:28
cafeci cafeci

Bunlar çıkarttıkları müfredat'dan haberleri yok herkes kafasına göre uygulama çıkarıyor.

Aynı Görüşte misiniz?
evet10
hayır1
cevapla 27.04.2015 21:41
cafeci cafeci

Cafeci Esnafa Destek Çıkacakları yerde hala bir zornluluk getiriyorlar.
cafeleri hala pavyon gibi gören zihniyet olduğu müddetce bi yol olmaz.
asıl şiddet sokakta asıl cinsellik sokakta. başlıyor.

Aynı Görüşte misiniz?
evet13
hayır1
cevapla 25.04.2015 19:16
Barış İstiklal Barış İstiklal

Şiddet içerikli oyunmuş yahu evinde internet kullanlara insanlara bir kısıtlama getirin asıl tehlike evlerde dns değişip porno izleyen uygunsuz sitelerde gezen çocuklar vs

Aynı Görüşte misiniz?
evet18
hayır1
cevapla 25.04.2015 17:38

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.