X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Ölmüş yakınlarınızı koklayarak hatırlayın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Ölmüş yakınlarınızı koklayarak hatırlayın

  • Giriş Tarihi: 25.4.2015
Ölmüş yakınlarınızı koklayarak hatırlayın
Ölmüş yakınlarınızı koklayarak hatırlayın

Fransa'da bir girişimci, bilim insanlarının da desteğiyle ölen insanların elbiselerinin üzerindeki moleküllerden aldığı kokuları laboratuvar ortamında parfüm yapıp, özleyen yakınlarına satıyor

Fransa'da yaşayan sigorta satıcısı Katia Apalategui, yedi yıl önce babasını kaybetti. Annesi ona "Babanın kokusunu çok özlüyorum, kıyafetlerini yıkamaya elim gitmiyor" dedi. Annesinin bu sözleri Apalategui'nin aklına, yakınlarını kaybedenleri biraz olsun teselli edebilecek bir fikir getirdi: Özleyeceğimiz insanların kokularını parfüme çevirip, yakınlarına satmak. Seinari adlı bir araştırma firması ve Le Havre Üniversitesi'nden bilim insanlarıyla görüşen Apalategui, projesini hayata geçirdi: Le Havre Üniversitesi Organik Kimya Bölümü'nden Geraldine Savary "Hayatını kaybeden kişinin kıyafetlerini alıyoruz. Yaklaşık 50 molekülden oluşan kokuyu tespit ediyoruz. Kokuyu laboratuvar ortamında parfüme çevirip şişeliyoruz. Bu süreç 4 günde tamamlanıyor" dedi.

ŞİŞESİ BİN 650 LİRA

Apalategui'nin Paris'te işletme okuyan oğlu Florian Rabeau, sponsorların da yardımıyla bu fikri uygulayan bir şirket kurma rolünü üstlendi. Rabeau "İlk hedefimiz cenaze törenleri. Cenaze töreni düzenleyen kurumlar vasıtasıyla ailelerle iletişime geçiyoruz. Onlar bize merhumun kıyafetini veriyor biz de onlara elbiselerden elde ettiğimiz kokuları... İlk parfümleri teslim etmeye başladık" ifadelerini kullandı. Eylül ayında herkesten sipariş almaya başlayacaklarını belirten Rabeau "Ürünümüzün fiyatı 560 euro (Bin 650 lira) olacak" dedi. "Koku, insanın hatırasını canlandıran en kuvvetli etkenlerden biri" diyen Rabeu, ailelere merhumun görüntülerinden ve fotoğraflarından oluşan ek ürünler de verebileceklerini belirtti. Rabeau'ya göre bu ürüne; sevgililer gününde hoş bir sürpriz yapmak isteyenler ya da iş seyahatleri dolayısıyla çocuklarından ayrı kalan anne babalar da rağbet gösterecek.

kalan karakter 1000

Faruk ÇOBANOĞLU Faruk ÇOBANOĞLU

Bakıldığında aslında her duygunun sömürüldüğü ve ticari çıkar haline geldiğini çok zor olmicak bir şekilde günümüzde görebiliyoruz. Burdan çıkartabiliceğimiz ana düşünce tam anlamı ile 'bir işletme öğrencisi' olan Rabeau'nun kendine bu dramatik durumu fırsata çevirdiği tam bir iktisadi teoriyide göz arda etmemek lazım. Eminim bu haberi okuduktan sonra "ben demiştim" diyen bir sürü insan olucak, o yüzden bence haberin ticari mantığını algılamayıp da özlem hissine takılan vatandaşımız, eğer ki ürün ile ilgili bir plan tasarladıysa bir daha düşünsün. Ve şunu da eklemek isterim ki bu ürün özlemin gitgide fazlalaşmasına ve duyguların sapıtılmasına neden olucaktır. Koku bir algıyı veya bir anıyı düşündürebilir lakin geçmişi hiç bir zaman geri getiremezsiniz.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 25.04.2015 19:47

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.