X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Inge Lehmann kimdir? - Lehmann Süreksizliği
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

kimdir? - Lehmann Süreksizliği

  • Giriş Tarihi: 13.5.2015 00:53 Güncelleme Tarihi: 13.5.2015 15:56
Inge Lehmann kimdir? - Lehmann Süreksizliği
Inge Lehmann kimdir? - Lehmann Süreksizliği

'a bugün tarafından yapıldı. Peki Inge Lehmann'a neden Doodle yapıldı? Inge Lehmann kimdir? Inge Lehmann hakkında tüm detaylar...

127. doğumgününde oldu. doodle'ı duyurduğu esnada Nepal'de önemli büyüklükte ikinci bir yaşandı. Google bunu da sitesinde duyurarak deprem bilimcilerin önemine bir kez daha vurgu yaptı. Inge Lehmann deprem bilimcidir. Hayatı ve biyografisi hakkında kısaca ansiklopedik bilgiler şöyle: Inge Lehmann 13 Mayıs 1888 yılında Kopenhag'da Osterbro bölgesinde dünyaya geldi. Dünyanın iç çekirdeğini keşfeden bir sismologdur. En önemli keşiflerinden biri de P dalgası (Sismik dalga) olmuştur.

Google'ın özel günler ve kişiler için hazırlattığı Doodlelara bugünde Inge Lehmann'ın Doodle'ı eklendi. Inge Lehmann 127. doğum günü olduğu için Doodle hazırlandı. Peki Inge Lehmann kimdir?


INGE LEHMANN KİMDİR?

Google'ın yeni doodle olan Inge Lehmann deprem bilimcidir. Hayatı ve biyografisi hakkında kısaca ansiklopedik bilgiler şöyle: Inge Lehmann 13 Mayıs 1888 yılında Kopenhag'da Osterbro bölgesinde dünyaya geldi. Dünyanın iç çekirdeğini keşfeden bir sismologdur. En önemli keşiflerinden biri de P dalgası (Sismik dalga) olmuştur.Wikipedia'da P dalgası hakkında şu bilgilere yer verilmektedir.. "Levha Tektoniği prensipleri ile yerkabuğunun rijit(katı) kısmında meydana gelen gerilmeler, bu enerjilerini fay hareketleri ile(yanal atılımlı, düşey atılımlı, çapraz atılımlı vb.), ya da bilinen ismi depremlerle ortaya çıkarırlar. Deprem oluştuğu anda yeryüzüne sırası ile, iki çeşit hareket dalgası ulaşır: P-dalgası (Primary-wave,öncül dalga) öncül dalgadır ve yer yüzeyine paralel doğrultudaki titreşimlerdir. P-dalgası yıkıcı özellik içermeyip, buna rağmen yayılımı paralel olduğu için, ilk olarak yeryüzüne varan titreşimdir.

S-dalgası ise(Secondary-wave, ikincil) yeryüzeyine göre dik yönde hareket eder.

P ve S dalgaları içinden geçtikleri ortama göre 5 ile 15 km/saniye de ilerler. S-dalgaları ilerleme hızı P-dalgalarına göre yarı yarıyadır. Deprem dalgalarının hızı, içinden geçtikleri ortamın yoğunluğuna bağlıdır. P ve S dalgaları yerkabuğunun derinliklerinde, yertabakalarının türüne bağlı olarak (kömür katmanı, çamur, petrol, kayaç gibi), bir kayaç türünden diğerine geçerken kırılırlar. Yerbilimciler, dalgaların kırılma şekillerini inceleyerek yerkürenin derinliklerinin bir modelini yaratabilirler."

Aldığı bazı ödüller şunlardır:

Harry Oscar Wood Award (1960)

Emil Wiechert Medal (1964)

Gold Medal of the Danish Royal Society of Science and Letters (1965)

Tagea Brandt Rejselegat (1938 and 1967)

Fellow of the Royal Society (1969)

William Bowie Medal (1971, ödülü ilk defa bir kadın almıştır)

Medal of the Seismological Society of America (1977)

Ayrıca adını taşıyan 3 farklı ülkede köprü de bulunmaktadır.Inge Lehmann 21 Şubat 1993 yılında 104 yaşında hayata gözlerini yummuştur.

Lehmann Süreksizliği

Yer bilimlerinde süreksizlikler bir yapıyı diğerinden ayıran sınırlar olarak tanımlanabilir.Süreksizlikler yerküre içinde katmanları birbirinden ayıran sınırlar olduğu gibi taş veya kaya gibi daha küçük ölçekteki yapılarda da görülebilir.Dış çekirdek ile iç çekirdek arasında adını sismolog Inge Lehman'dan alan Lehman süreksizliği vardır.

Inge Lehmann doğdu ve büyüdü Osterbro , bir kısmı Kopenhag . O deneysel kızıydı psikolog Alfred Georg Ludvik Lehmann (1858-1921). O Hanna Adler, bir teyzesi tarafından yönetilen bir pedagojik ilerici yüksek okulda lise eğitimini almış Niels Bohr . Lehmann göre, babası ve Adler onu entelektüel gelişimi için en önemli iki etkiler vardı. Bitmiş okulu yaptıktan sonra o nedeniyle sağlık durumunun kötü bazı kesintiler ile okudu, matematik Kopenhag Üniversitesi ve Cambridge Üniversitesi . O Newhan Koleji'nde 1910-1911 Cambridge matematik çalışmalarına devam etti. 1911 yılında Lehmann işten bitkin Cambridge duygu dönen, o yüzden bir süreliğine bir kenara çalışmaları koymaya karar verdim. O 1918 yılında Kopenhag Üniversitesi'nde eğitimine devam dek Lehmann O iki yıl içinde fiziksel bilim adayları magisterii lisans ve matematik tamamlamış o birkaç yıl çalışmış bir aktüer ofisinden iyi hesaplamalı becerilerini geliştirdi. O 1923 yılında Danimarka'ya döndü diye JF Steffensen, aktüeryal bilim profesörü asistanı olarak Kopenhag Üniversitesi'nde bir konumda kalabilir.

kalan karakter 1000

gul gul

bisey anlamadim yaaaaa

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 13.05.2015 20:54
selen selen

inanılmaz tam bır muhtesemmm

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 13.05.2015 20:50
KuRaLCı KuRaLCı

evet

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır2
cevapla 13.05.2015 15:43
ibrahim ibrahim

slm

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır4
cevapla 13.05.2015 13:26
eda eda

şimdi ne olacak

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır5
cevapla 13.05.2015 10:29
mahmut mahmut

nasıl

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır2
cevapla 13.05.2015 16:40
gamze gamze

ne ne

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır0
cevapla 13.05.2015 11:51

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.