X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Kuran okuma karşılığında alınan para caiz değil!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Kuran okuma karşılığında alınan para caiz değil!

  • Giriş Tarihi: 14.12.2015 11:22 Güncelleme Tarihi: 14.12.2015 11:27
Kuran okuma karşılığında alınan para caiz değil!
Kuran okuma karşılığında alınan para caiz değil!

Diyanet İşleri Başkanlığınca, Kur'an-ı Kerim'in para karşılığında okunmasının dinen caiz olmadığı, alınacak paranın helal de olmayacağı açıklandı.

Din İşleri Yüksek Kurulu, toplumda bir adet haline dönüşen "okutulan Kur'an-ı Kerim karşılığında ücret verilmesi" üzerine bir fetva verdi.

Dini Bilgilendirme Platformu'nda yer alan fetvada Kur'an-ı Kerim okumanın bir ibadet olduğunun altı çizilerek şu ifadelere yer verildi:

"İbadet, dünyevi bir menfaat için değil, sadece Allah rızası için yapılır. Bu sebeple Kur'an-ı Kerim'in para karşılığında okunması ve okunan Kur'an karşılığında para verilmesi dinen caiz değil. Böyle bir okumadan dolayı sevap da yoktur. Bu sebeple bir kimsenin geçmişlerinin ruhuna bağışlamak üzere ücretle Kur'an-ı Kerim okutması, hatim indirtmesi yerine, bizzat kendisinin bildiği sureleri okuması doğru olur."

Bu durumun tek istisnasının, pazarlık yapılmadan ve paradan söz edilmeden, Allah rızası için Kur'an okumuş veya hatim indirmiş olan bir kimseye hediye olarak uygun bir bağışta bulunmak olduğu ve bunda da dinen bir sakınca olmadığı belirtildi.

Bir yörede okunan Kur'an-ı Kerim için para verilmesi, örf haline gelmiş ve her iki taraf da bu durumu biliyorsa verilen paranın hediye değil ücret olacağı ve bunun karşılığında para almanın da helal olmayacağı kaydedildi.

kalan karakter 1000

...... ......

Fetvayı kurumdaki İmamlara söylesin...Biz zaten ALLAH için okuyoruz,para almıyoruz...

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır0
cevapla 14.12.2015 12:44
Keskeres Keskeres

Bence bu fetva hatalı olmuş

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır2
cevapla 14.12.2015 12:25

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.