X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Radara sihirli cihaz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

a sihirli cihaz

  • Giriş Tarihi: 26.12.2015
Radara sihirli cihaz
Radara sihirli cihaz

SDÜ, trafik denetiminde daha verimli sonuçlar elde etmek gayesiyle geliştirdiği 'Elektronik Kimlikli Trafik Denetleme Sistemi'ni hayata geçirdi

Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ), dünyada bir ilke imza atarak, araçların hız denetimlerinde hataları sıfıra indiren uygulamayı hayata geçirdi. İlk pilot uygulaması SDÜ Batı Yerleşkesi'nde yapılan elektronik kimlikli trafik denetleme sistemi, gerçek trafik koşulları altında test edildi.

TRAFİKTEN İLGİNÇ GÖRÜNTÜLER

ÖNCEDEN TESPİT EDİLİYOR

SDÜ Mühendislik Fakültesi Doktora Öğrencisi Mustafa Geçin, "Günümüzde kullanılan araçlarındaki görevli personel kendilerine yaklaşmakta olan araçların kimlik bilgilerini önceden öğrenip veri tabanına sorgulama imkanına sahip değil. Bizim projemizle araçların içine yerleştirilecek olan elektronik kimliklerden aldığımız sinyaller neticesinde araçların kimlik bilgilerini tespit ediyoruz. Polis böylece kimlik bilgilerini önceden alıp sadece durdurması gereken aracı durduracak" dedi. SDÜ Mühendislik Fakültesi Elektronik Haberleşme Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Selçuk Çömlekçi ise, "Bu kimlik sanki aracın DNA'sı gibi. Sürücülerin bilmediği, denetim noktalarında okuyucular tarafından denetleniyor. Yani araç okuyucunun önünden geçerken aracın DNA kimlik bilgileri alıcı tarafından alınarak özel bir sistemle polisin sistemi üzerine kaydediliyor. Böylece trafik denetim sistemi daha hatasız oluyor. Günümüzde kullanılan radar sistemleri bazı koşullarda yanlış bilgi vermektedir. Oysa bizim projemizle bu hatalar sıfıra iniyor" diye konuştu.

TAMAMEN TÜRK MALI

Trafik radarlarının alımında tamamen dışarıya bağımlı olduğu düşünüldüğünde bu sistemin ülke bütçesine katkı sağlayacağının altını çizen Çömlekçi, "Bir radar aletinin 50 bin liraya mal olduğu belirtiliyor. Bu sistemin tamamen yerel imkanlarla yapılması çok güzel. Böyle bir projenin SDÜ'den çıkması da ayrıca güzel. Patentinin alınması çok güzel. Yurt dışı araştırmalarında dünyada böyle bir çalışma olmadığı gözlendi" dedi.

kalan karakter 1000

silivri silivri

Bu araştırmacılarımızı candan kutluyorum harika şeylere imza atıyorlar yolları açık olsun

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 26.12.2015 13:54
dens dens

o halde, arkasinda dayisi olan rahatca kontrolsuz aracini kullanabilcek, normal vatandas durdurulup hesap verecek..

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 26.12.2015 11:04
ökkeşali ökkeşali

artık hız katranının anlamı kalnadı.. hangi yolda ne hız yaptıgımız ortaya çıkacak..
biz Türkler kabul edermiyiz acaba..!

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır1
cevapla 26.12.2015 08:25
mehmet mehmet

kendi ülkemizde bir şeylerin yapılmasına seviniyor olduk inşallah dünyada ilk çıkanı neden biz yapmadık diyeceğimiz günlerde gelecek.

Aynı Görüşte misiniz?
evet9
hayır0
cevapla 26.12.2015 07:54

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.