X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER İzinsiz fotoğrafa 20 bin lira istedi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

İzinsiz fotoğrafa 20 bin lira istedi

  • Giriş Tarihi: 2.6.2016
İzinsiz fotoğrafa 20 bin lira istedi
İzinsiz fotoğrafa 20 bin lira istedi

Manken ve oyuncu Sarıbatur internetteki blogunda paylaştığı fotoğrafını izinsiz olarak kullanan ünlü spor giyim markası Nike’a tazminat davası açtı

Miss Peace International 2008' birincisi manken ve oyuncu Sarıbatur, fotoğrafını izinsiz kullandığı iddiasıyla dünyaca ünlü spor giyim markası 'Nike'ın şubesine 20 bin liralık tazminat davası açtı. Asena Sarıbatur bir fotoğrafının, Nike'ın 'deki Facebook ve Twitter sayfalarında kullanıldığı iddiasıyla 2 yıl önce tespit davası açtı. Bilirkişi raporunda, fotoğrafın 4 Eylül 2013'te 'Nike Running'in Facebook ve Twitter sayfasında kullanıldığına yer verildi. Bilirkişi, Sarıbatur'un da üzerinde Nike yazılı 6 fotoğrafı kendi blogunda paylaştığını belirtti. Sarıbatur, delil tespitinin ardından 19 Haziran 2014'te firma aleyhine 20 bin 500 liralık tazminat davası açtı.

NİKE: BİZİMLE İLGİSİ YOK
İstanbul Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi'ndeki davada Nike European Operations Netherlands B.V. şirketinin avukatı "Müvekkilim ile davacı arasında hiçbir hukuki ilişki yoktur. Müvekkilimin medya ve reklamcılık hizmetlerini Mindshare Medya Hizmetleri AŞ. ajansı yapmaktadır. Fotoğrafları çekildiyse ve izinsiz kullanıldıysa muhatap bu ajanstır. Nike ürünleri giyerek çektirdiği fotoğraflarını yayınlayan davacının açtığı davayı mahkemenin takdirine bırakıyor ve davanın reddini istiyoruz" dedi.