X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER 10 Kasım Perşembe günü resmi tatil mi? Okullar tatil olacak mı?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

10 Kasım Perşembe günü resmi tatil mi? Okullar tatil olacak mı?

  • Giriş Tarihi: 8.11.2016 19:07
10 Kasım Perşembe günü resmi tatil mi? Okullar tatil olacak mı?
10 Kasım Perşembe günü resmi tatil mi? Okullar tatil olacak mı?

Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, vefatının 78. yılında anılacak. Peki 10 Kasım Perşembe günü resmi tatil mi? Okullar tatil olacak mı? Milyonlarca insanın aklına takılan bu sorunun cevabını haberimizde bulabileceksiniz. İşte 10 Kasım Perşembe resmi tatil mi sorusunun cevabı...

10 Kasım Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk'ün ölümünün 78. yıl dönümüne sayılı günler kala vatandaşların akıllarına takılan '10 Kasım resmi tatil mi' sorusunun cevabını bu başlık altında derledik. 10 Kasım'da okullar tatil olacak mı? Tüm bu soruların cevabına haberimizi inceleyerek ulaşabilirsiniz. İşte 10 Kasım resmi tatil mi sorusunun cevabı...

10 KASIM'DA OKULLAR TATİL Mİ?

10 Kasım Perşembe günü resmi tatil değil. 10 Kasım'da okullarda saat 9'u 5 geçe saygı duruşu yapılacak ardından Atatürk bir dizi etkinlikle anılacak. Daha sonra eğitim kaldığı yerden devam edecek.

ATATÜRK SEVDİĞİ ŞARKILARLA ANILACAK

Maltepe Belediyesi açıklamasına göre, Prof. Dr. Türkan Saylan Kültür Merkezinde düzenlenecek etkinlikler kapsamında Atatürk, sevdiği şarkılarla ve özel programlarla anılacak.

Anma programı kapsamında yarın Maltepe Belediyesi Türk Sanat Müziği Korosu tarafından, "Ata'yı Anma Özel Konseri" düzenlenecek.

Şef Füsun Batum yönetimindeki koro, Atatürk'ün sevdiği şarkıları seslendirecek, koroya, sanatçı Gökhan Sezen eşlik edecek.

10 Kasım Perşembe günü ise İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası, Şef Oğuzhan Balcı yönetiminde, "Atatürk'ü Anma" temalı bir konser verecek. Konserde, Dilek Türkan ve Serkan Mesut Halili de sahne alacak.

10 KASIM'IN ÖNEMİ

Büyük Önder Atatürk'ün 10 Kasım 1938'de ebediyete intikal edişi şüphesiz ki Türk milletini derin bir üzüntüye boğmuştur. O'nun ani ve apansız ayrılışı bütün Türk halklarını da derinden etkilemiş, dünya üzerinde geniş bir yankı uyandırmıştır.

Atatürk'ün vefatının hemen ardından dünya liderleri tarafından yapılan bütün açıklamaların ortak noktası, O'nun dünya üzerinde yetişmiş çok nadir bir dahi oluşu, büyük devlet adamlığı ve dünya milletlerine örnek olabilecek çalışmaları olmuştur.

Atatürk, yenilikçi ve ileriyi görebilen özellikleri yanında büyük bir komutandır aynı zamanda. Türk Kurtuluş savaşına yön vermiş, milleti ile birlikte "ya istiklal ya ölüm" parolası ile hareket ederek, zaferin kazanılmasında en büyük pay sahibi olmuştur.

Büyük Önder Atatürk, Kurtuluş Savaşı sonrası elde edilen başarının yeterli olmadığını düşünerek yapılması çok zor olan bir çok devrimler gerçekleştirmiştir. O'nun Türk milletine en büyük armağanı Türkiye Cumhuriyeti'ni kurmak olmuştur. Gerçekleştirdiği devrimler ile Türk milletine çağ atlatmış, Türkiye Cumhuriyeti'nin dünya ülkeleri arasında saygın bir hale gelmesini sağlamıştır.

Hayatının en son anına kadar ülkesine hizmet etmiş olan bu büyük insan; "Benden sonra beni benimsemek isteyenler bu temel mihver üzerinde akıl ve ilmin rehberliğini kabul ederlerse, manevi mirasçılarım olurlar" demek suretiyle kurduğu cumhuriyete sahip olunmasını ve çok çalışılarak bilimde ileri bir seviyeye çıkılmasını arzu ve temenni etmiştir.

İşte, 10 Kasım'lar bu yüzden milletçe tuttuğumuz yasa rağmen; Atatürk'ün fikirlerinin daha iyi anlaşılarak tatbik edileceği günler olmalıdır. Bugün bizler onu her zamankinden daha iyi anlayarak, düşüncelerinden daha iyi istifade ederek, bilimin ışığında ülkemiz ve milletimiz için daha iyi neler yapabiliriz onu düşünmeli ve zaman geçirmeden işe koyulmalıyız.