YAZARA MAİL GÖNDER Krallığa karşılık bir at!

YAZARLAR

Ağustostan beri bütün İngiltere'yi meraklandıran iskeletin sırrı nihayet çözüldü: Bir otoparkın altında bulunan kemikler, gerçekten de Kral III. Richard'a aitmiş.
1452'de doğan Richard, 1483'te tahta geçmiş. 1485'teki Bosworth Field Savaşı'nda ölmüştü.
Genetikçiler sadece kemikleri incelemekle kalmadılar, kralın 17'nci göbek akrabalarından DNA örnekleri alarak karşılaştırdılar. Hem tarihe, hem de tıbbi antropolojiye meraklı olanlar için ilginç bir vakaydı bu.
Ancak, bizimki dahil, birçok gazetenin dün değinmedikleri bir nokta daha vardı Kral III. Richard'a ilişkin: Shakespeare'in tiyatro oyununda, "Bir at, bir at için krallığımı veririm" dedirttiği kişiydi Richard.
Atı ölen Richard savaşı ve dolayısıyla krallığını (ve nihayetinde hayatını) kaybedeceğini anlamıştır.
Ne yaparsa yapsın, Richard'ın yazgısının değişmeyeceğini Shakespeare çok güzel anlatır: Richard bir at bulsa da krallığını yitirecektir, bulmasa da...
Bugün bizlerin aramızda espri diye kullandığımız o ünlü dizenin arka planında işte böyle kanlı bir geçmiş durmakta.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.