YAZARA MAİL GÖNDER Kim daha cesur?

YAZARLAR

Washington Post gazetesi, Watergate Skandalı'nı ortaya çıkararak, Başkan Nixon'ın 1974'te istifa etmesine yol açtığında, yayın yönetmenliği koltuğunda oturan Benjamin (Ben) Bradlee 93 yaşında öldü. Bizim medya haberi verirken "Cesur gazeteci" sıfatını kullandı. Tam burada cesaretin sınırlarını tartışmak gerek...
Ben Bradlee, iki acar muhabirine (Carl Bernstein ve Bob Woodward) güvenerek, kariyerini riske atmıştı. Eğer haber yanlış çıkar veya ispatlanamazsa, en azından işinden olacaktı. Bu anlamda cesur gazeteciydi.
Ancak asıl cesaret, yayıncı Katharine Graham'ın (1917-2001) aldığı riskteydi.
Dükkânın sahibi olarak, yayın yönetmeninin, haber müdürünün ve muhabirlerin arkasında durmasaydı... ABD Başkanından ve Cumhuriyetçi Parti'den korkarak, "arkadaşlar bu işin peşini bırakalım" deseydi... Bugün Bradlee'nin cesaretinden söz etmek mümkün olur muydu? Sadece Bradlee'nin değil, ona cesur olma fırsatı verme cesaretini gösteren Graham'ın da toprağı bol olsun!

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.