YAZARA MAİL GÖNDER Alaman paşası

YAZARLAR

Yeni bir film: Paris merkez komutanı General Dietrich Von Choltitz'i ünlü İsveçli oyuncu Niels Arestrup oynamış, onunla pazarlığa oturan İsveç konsolosu Raul Nordling'i de gene çok sevdiğim Andre Dussollier...
Volker Schlöndorff'un son filmi,
"Diplomasi"...
Meraklısı bilecektir, "Paris Yanıyor mu?" filminde generali Gert Fröbe, konsolosu da Orson Welles canlandırmışlardı.
Konsolosun Paris'i ve ayaklanmış olan birçok direnişçiyi kurtarmak üzere generalle sıkı bir pazarlığa oturduğu ve ateşkes sağladığı bilinir.
Ve denir ki, bu görüşmenin sonucu olarak Von Choltitz Hitler'in emrini uygulamaktan, yani Paris'i Varşova gibi dümdüz etmekten vazgeçmiştir.
Invalides Müzesi'ni gezmiş olan bencileyin meraklısı da, hem generalin müttefiklere teslim ettiği beylik tabancasını (tuhaftır, küçücük, 6.35'lik!) hem de Alman karargâhı Hotel Meurice'in balkonundan indirilen o kocaman gamalı haçlı bayrağı hatırlayacaktır...
Şu film bir an önce gelse de seyretsek!

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.