YAZARA MAİL GÖNDER Hilafet işi yaştır

YAZARLAR

Ankara'da "Uluslararası Hilafet Konferansı" düzenlenmiş, kürsüden "ümmet hilafetin yeniden gelmesini arzu ediyor" şeklinde konuşmalar yapılmış. Savcılık da soruşturma açmış tabii.
Uçmayın muhteremler.
Orta Anadolu'ya yapay şehir kuran Kılıçdaroğlu'ndan bir farkınız olsun.
1924 yılında bile fonksiyonu kalmamış olan hilafetin günümüzde hiçbir anlamı yok.
Çünkü "sünni dünyasının" tartışmasız bir lideri yok.
Buna azıcık heves eder gibi olduk, tutturamadık.
Hilafet, dini liderlik gibi görünse de aslında siyasi liderliktir.
Daha geçen yüzyılın başlarında bile bir anlamı kalmış olsaydı, Araplar imparatorluğa ihanet etmezlerdi... Sancak-ı Şerif çıkardık, sopası elimizde kaldı.
Ankara hükümeti pek pek "Hintli Müslümanlar"ı etkileyebildi "halife esir düştü" edebiyatıyla, yardım aldı. İngilizler yardım heyetine hemen bir casus sokuşturdular, Ankara'da asıldı (Mustafa Sagir.)
Bugün hilafet ilan etsek, kimse bizi iplemez. Tam tersine, Suudi Arabistan bundan fena halde rahatsız olur. Pek pek Pakistan, Endonezya, Malezya gibi uzak ülkelerde biraz etkili olabiliriz, Ortadoğu'da değil. Afrika'da birkaç ülkenin kalbini kazanırız, bunun da hiçbir "kıymet-i harbiyesi" olmaz. Filistinli garibanlar da umutlanırlar, o kadar.
Osmanlı İmparatorluğu nasıl yeniden kurulamazsa, hilafet de o kadar geri gelemez.
Yoksa ben istemez miyim yahu, elde kılıç, her bir bıyığına bir adam asılır babayiğitler suretinde ve de "yektir Allah yek" diye naralanaraktan Viyana kapılarına dayanalım? Ve de keferenin hoşur karısının iman tahtasına alıcı kuş gibi çöküp türlü çeşitli hüner göstererekten ve de 'oh eline sağlık koçyiğidim' dedirterekten aferin alalım ve de alnımızdan öptürelim? Bunu ancak rüyamda görürüm. (Şimdilik "şu vize bir kalksa da kuyruklarda sürünmesek" rüyasını görüyorum.)
Bir kere, hilafet Osmanoğlu hanedanının tekelindedir. Onunla birlikte ortadan kalkmıştır. Günümüzde hangi otorite neye dayanarak halife olduğunu ilan edecektir?
Ankara Müftüsü'nü mü halife yapacağız, Diyanet İşleri Başkanı'nı mı?
Yok, Türkiye Cumhuriyeti Başkanı'nı yapamayız, o artık sistemin değişmesi de değil, devletin yıkılıp yerine bambaşka bir devletin kurulmasıdır. Hiçbir faninin gücü yetmez.
Siz şimdi hilafet istiyorsunuz, öyle mi? "Prensipte" mi istiyorsunuz, Osmanlı ve Türk olarak mı?
Ya Mısır "sizden önce bizdeydi" diyerek öne geçerse?
Yarın Suudi Arabistan kralı Selman kalksa da "makamın en eski sahibi ve gerçek mirasçısı benim" diyerek halifeliğini ilan etse, biat edecek misiniz?
Etmeyecekseniz, "bizim hakkımızdır" diyecekseniz, demek ki amacınız dini değil siyasidir!
Peki Fetö okyanus ötesinden kendini halife ilan etse, "yetmez ama evet" diyerek kabul mu edeceksiniz?
Bırakın boş işleri, saldırmak için bahane arayanların ekmeğine yağ sürmeyin.
Ankara'daki toplantının fotoğraflarında "kravatlı" adamlar da gördüm ki, o da sizin kara mizahınız olsun.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

kalan karakter 1000

Ben deniz Ben deniz

Hakkınız var abi mefta dirilirse hilafette geri gelir. Zaten hadisi şeriflerde de hilafete bir vakit tayin edilmiştir, kıyamete kadar devam edeceğine dair bilgi yoktur.

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır1
cevapla 12.03.2016 00:11
adam sende adam sende

engin bey marduk olayında olduğu gibi bazı şeyleri kestirip atmamak lazım diye düşünüyorum. siz gerçekten düşünce derinliğini en yüzeyel gösterebilen bir yazarsınız.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 11.03.2016 23:15
ali ali

Biraz kemalizme kaymışsın üstad! ilgilikanunda geçtiği üzere hilafet, "TBMM nni manevi şahsında mündemicdir."

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır1
cevapla 11.03.2016 20:37
Fakir Fakir

Rahman ve Rahim Allah'ın adıyla;

Onların iş ve yönetimleri aralarında şura iledir. (42–Şura Suresi 38)

Allah’tan bir rahmet sayesindedir ki sen onlara yumuşak davrandın. Eğer kaba saba, katı yürekli olsaydın, senin çevrenden kesinlikle dağılır giderlerdi. O halde bağışla onları, af dile onlar için, iş ve yönetim konusunda da onlarla şuraya git. (3–Ali İmran Suresi 159)

Şu bir gerçek ki Allah size emanetleri ehil olanlara vermenizi ve insanlar arasında hükmettiğinizde adaletle hükmetmenizi emrediyor. (4–Nisa Suresi 58)

Kur'an, dünyadaki tüm müslümanların sorun ve ihtiyaçları ile ilgilenecek, bu sorun ve ihtiyaçlara çözüm yolları üretecek ve eyleme sokacak yöneticilerin bir şu'ra ile seçilmesini emrediyor. Bu organizasyon ve planlama işi haram aylarda yapılır. Hacc taşın üstüne taş vurmak için değil, bunun içindir. Dünyanın tüm müslümanlarına her yıl yapılan bir çağrıdır. Uykudakilere, uyananlara ve uyanacaklara. Selamlar.

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 11.03.2016 14:45
ahmethan ahmethan

demek ki amacınız dini değil siyasidir!" demiş Ergin Ardıç,
Bu ifade ancak dini ve siyaseti birbirinden ayıran laik bir aklın ürünüdür. Bizim ideolojimiz İslam, işimiz ise siyasettir.

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır1
cevapla 11.03.2016 11:34

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.