YAZARA MAİL GÖNDER Türk sanatına ve kadınına övgü!

YAZARLAR / Cumartesi Sabah Yazarları

Fransa Kültür bakanı Frédéric Mitterrand, Centre Pompidou'da açılan Sarkis sergisinde yaptığı konuşmada Türk kadınlarının güzelliğinden dem vurdu. Adalet Cingöz, haftanın sanat olaylarını Paris'ten 'tweet' formatında bildiriyor

- Carla Bruni'nin kankası olarak tanınan ve onun isteğiyle bakan olduğu söylenen Mitterrand, kırık koluyla da olsa açılışa geldi.
- Mitterrand'ın ardından Pompidou Başkanı Alain Seban bir konuşma yaptı. Her zamanki gibi çok yakışıklıydı başkan...
- Mitterrand, konuşmasında Türk kadınlarını öve öve bitiremedi, onların güzelliğinden dem vurdu.
- Oya Eczacıbaşı, beylerin ardından, lacivert beyaz, enine çizgili tafta ipek ceketiyle sözü aldı.
- Konuşmasını adeta Sarkis'in gözlerinin içine bakarak gerçekleştirdi.
- Oya Eczacıbaşı, açılışa katılan tüm Türk frankofonlardan Fransızcasıyla, tüm Fransızlardan da ceketinin çizgileriyle tam not aldı.
- Oya Eczacıbaşı'nın Pompidou'dan sonraki hedefi Tate Modern'miş.
- Bu operasyonuyla ilgili ilhamı da Şener Özmen ve Erkan Özgen'in Tate Modern'e giden Yol isimli videosundan alıyormuş.
- Sezen Aksu da çağdaş sanatı destekliyor.
Aksu'nun son DVD'sinde Cevdet Erek videoları var.
- Haluk Akakçe ve Sezen Aksu da iyi bir ikili olabilir gibi geliyor bana...
- Türk ekibe sergi nedeniyle Fransa'daki Türk Büyükelçiliği'nde bir davet verildi. Fransız Türk Büyükelçiliği bir zamanlar akıl hastanesiymiş.
- Bu akıl hastanesinde meğer romantik büyük yazar Guy de Maupassant da kalmış.
- Mekândaki dev kütüphanede 19. yüzyıl sonu kitaplarını en çok Zaman gazetesi muhabiri Musa karıştırdı.
- Cihat Burak da şöminenin üzerindeydi... İntikal etmiş bir zamanlar oraya ve orada kalmış Burak...
- Fransa Türkiye mevsimi başkanı eski büyükelçi Necati Utkan, meğer DJ Yakuza'nın babasıymış.
- Carla Bruni, Cité des Arts'daki SİMİT derneğinin kurucusu Banu Dicle'nin küratörlüğünü yaptığı Paris-İstanbul sergisine mektup yolladı.
- Bruni, Ody Saban, Nevhiz Tanyeli, Rüveyda Koyuncu, Gökçe Çelikel gibi Parisli Türkleri bir araya getiren sergiye 'gelemeyeceğini' yazmış mektubunda...
- Çok genç sanatçı Rüveyda Koyuncu'nun işlerine bayıldım. Gökçe Çelikel'in de. Çelikel, Galeri Non'da sergiye hazırlanıyormuş.
- Ünlü yemek okulu Le Cordon Bleu'ya da mevsim damgasını vurdu. Yemek üstadı Sevim Gökyıldız, okulun öğrencilerine mercimek köftesi pişirdi - Gözümüzün önünde helvayı da ünlü Sefarad yemekleri uzmanı Sibel Pinto kavurdu.
- Ünlü halkla ilişkiler uzmanı Sibel Asna, dayanamayıp "Cordon Bleu'da da yemek pişirmiştim!" demek için öğrencilere nazır, aldı eline kaşığı...
- Sarkis'in sanat merkezi Pompidou'ya yaptığı müdahaleler yüzünden merkezin tüm alarm sistemi iptal oldu. Bugüne kadar hiç kullanılmayan kapılar açılınca alarmlar devreye girdi.
- Joseph Beuys'un işinin içine renkli keçelerden yaptırdığı terliklerle girmeyi sağlayan Sarkis'in babuşları, en çok Şelale Kadak'a yakıştı.
- Şelale Kadak'ı Beuys'un Plight işinden çıkarmak hiç kolay olmadı. Hatta ünlü ekonomi yazarı, bir ara Sarkis'in renkli keçeleriyle paltosunu değiştirmek istedi.
- Kırk yılın başı Pompidou'da kadınların sergisi var. Ama ne münasebet, iki erkek (Beuys ve Sarkis) içeriye girmiş diyerek sinirlenen tek insan Ayşegül Sönmez'di.
- Sarkis'in merkezde kadınlar sergisi katı haricinde Brancusi atölyesinde ve Kandinsky kitaplığında müdahaleleri var.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.