Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Okulların açılması bayram nedeni ile bir süre ertelenmiş olsa da, birçok özel okul bu haftadan itibaren açılmaya başlıyor. Bu nedenle akla hemen bir soru geliyor: Okula başlamaya hazır mısınız? Okula başlamaya hazır olmak sadece çocuklar için geçerli değil. Okullar ve aileler de okula başlamak için hazırlık yapmak zorunda. Okulların hazırlıklarını yaptıklarını düşünerek, sadece küçük bir hatırlatma yapalım. Okul yalnız gelişimini normal tamamlayan, sorunu olmayan çocuklar için değildir. Okul her çocuğa özelliklerine göre eğitim vermekle yükümlüdür. Bu nedenle okulların diğer çocukları da en iyi eğitecek şekilde hazır olmaları gerekiyor.
Öncelikle ilk kez okula gidecek olanlardan bahsetmek gerekir. Bu yıl okul açılma zamanının değişmesi nedeni ile yeni başlayanlar için bir alıştırma dönemi olmayacak. Okullar açıldığında neler olabilir? Bazı çocuklar okula gitmek istemeyebilir. Yeni başlayanların çoğu, geçen seneden tatile girenlerin bir kısmı anneleri de onlarla kalsın isteyerek, ağlayabilir. Ancak, ilk günler doğal olabilen bu sorun sonraki hafta da devam ediyorsa 'okul korkusu' ile karşı karşıya olabiliriz. O zaman, alışır diye bekleyerek vakit kaybetmeden, aileler, okul ve çocuk ruh sağlığı uzmanları işbirliği yaparak bu sorunun altından kalkabilirler. Ebeveynlerin tutumları çok önemlidir. Çünkü bazı annelerin çocuğunun henüz çok küçük olduğu ve onsuz yapamayacağına ilişkin endişeleri çocuklar tarafından hissedilir. Bu onların okula gitmemesi için önemli nedenlerdendir. Hem bu endişeli annelerin, hem de çocukların okula hazırlanmaları gerekiyor.

BAZI HARFLERİ TERS OKUMA
Özellikle ilkokula yeni başlayan çocuklarda en büyük sorun yerlerinde oturamamaları ve öğretmenin komutlarına uyamamalarıdır. Dolayısıyla diğer çocukların da dikkatini dağıttıkları için öğretmenler tarafından uyarılırlar. Bazı çocuklar ilk bir ay içinde bu duruma uyum sağlar ve sorun kalmaz. Ama bazı çocuklar için bu durum devam eder. O zaman düşünülmesi gereken bir kaç özel durum vardır.
Öncelikle çocuk takvim yaşı tutmasına karşın, ruhsal ve nörolojik olarak okula başlamaya hazır olmayabilir. Doğru olan bu değerlendirmenin okula başlamadan yapılmasıdır. Ancak yapılmadan başlamış ve sorun çıkıyorsa ders, kurallar ve ruhsal açıdan büyümesi için çocuğun okul rehberliği, gerekiyorsa uzman tarafından desteklenmesi uygun olur.
Her açıdan okula hazır olmasına karşın ev içinde hiç kural konulmamış, paylaşmayı bilmeyen, her dediği yapılan bir çocuğun okula uyum sağlamakta zorluğu olabilir. O zaman yapılması gereken öğretmen ve ailenin işbirliği ile çocuğun yeni duruma alıştırılmasıdır.
Aynı zamanda ailenin de yardım alarak çocukla ilişkisinde sınır koymayı öğrenmesi gerekir.
Bazı çocuklarda yerinde oturamamanın yanı sıra, yazı yazmada isteksizlik, yavaşlık, bazı harfleri ters yazma, arkadaşlarıyla ders içinde konuşma ya da okuma-yazmayı zamanı geldiği halde öğrenememe gibi bulgular da görülebilir. Eğer bu tür yakınmalar geliyorsa, sistemi ya da çocuğun tembelliği gibi suçlamalarda bulunmadan önce dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu olup olmadığını araştırmak, çocuğun eğitim yaşamı için çok önemli olabilir.
Bazı çocuklarda ise öğrenmesi gereken becerilerin sadece bir bölümüne ilişkin sorun olabilir. Genel olarak özel öğrenme güçlüğü başlığı altında toplanan bu sorunlar çocuğun eğitiminde başarısızlık nedeni olabilir. Özel öğrenme güçlükleri, okuma, yazma, matematik gibi alanlarda ya da disleksia şeklinde ortaya çıkabilir. Kısa zamanda araştırılması ve yardım alınması gereklidir. Eğer okulda bizi bekleyecek sorunları ve çözümlerini bilirsek çocuğumuz, öğretmen ve okulla işbirliği yapabilirsek hep birlikte sorunsuz ve zevkli bir dönem geçirebiliriz.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER
;