Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bu yıl bayramdan önce ve yas geldi. Bu yüzden bu defa sadece tanıdıkların değil, herkesin birbirini duyması ve anlamaya çalışması gerekli. Bağırmadan, kötü söz söylemeden, suçlamadan teröre karşı birleşmeliyiz

Kutladığımız dini bayramlar ve milli bayramlar var.
Bayram coşkulu bir kutlama.
Bu yıl çoğunu coşkulu kutlayamadık.
Çünkü bayramlardan önce ve yas geldi.
Bayramlardan önce meydana gelen terör olayları nedeniyle kayıplar yaşadık. Coşku yerini hüzne, üzüntüye, endişeye bıraktı. Ramazan ayının sona ermesi ile başlayacak bayram, yine terör nedeniyle azalan turizm açığını kapatmak için uzatılmıştı.
Okullar , mevsim yaz olunca memleketine, ailesine gitmek, tatil yapmak isteyenler hazırlıklarını yapmıştı ve bu hafta sonunda yola çıkacaktı. Bir çok kişi yine çıkacak.
Ama hafta başında Atatürk Havalimanı'nda gerçekleşen terör eylemi bayramın anlamını değiştirdi.
Toplumda bayram yapacak duygu, istek bırakmadı.
Bu köşede defalarca terör eylemlerinin anlamını, toplumu ve çocukları nasıl etkileyeceğini, insanların, basının, devletin yapabileceklerini yazdım. Onları tekrarlamayacağım.
Sadece tek bir şey söyleyeceğim.
Terör kötülüktür.
Günümüzdeki terörün hedefi yoktur.
Bu sebeple önemli olan olabildiği kadar çok kişi yok ederek korku yaratmaktır. Korunmayı öğrenmek gerekir. Diğer yandan terörün amacına hizmet etmemek için çok dikkatli olmak, korkuyu, öfkeyi nasıl yönetmek gerektiğini de öğrenmek gerekir.

BARIŞMAK İÇİN FIRSAT
Bu yaşadığımız ilk terör olayı değil. Her seferinde son olmasını diliyoruz. Ama her terör olayından sonra insanlar terörün istediklerine biraz daha yaklaşıyor.
Sosyal medyada, yazılı ve görsel basında toplumun her kesimi teröre karşı birlik olmak yerine birbiri ile tartışır, kızar, adeta nefret eder hale geliyor.
Her şeye rağmen bayram geldi.
Bayramın, özellikle dini bayramların tek anlamı coşku değildir.
Bayramlar insanların birbirleri ile görüştükleri, ziyaret ettikleri, dargınların barıştığı, çocukların sevindirildiği lardır.

ANILARI HATIRLAYALIM
Bu bayramı her nerede olursak olalım bu anlamlarını hatırlayarak geçirmek gerekiyor. Çünkü terörün, bayramın insanların birbirlerini dinlediği, anlamaya çalıştığı, farklı olsalar bile zorluklar karşısında birleştiği anlamlarını da yok etmesine müsaade etmemek gerekir. Aynı bayramı kutladığımızı, aynı ülkede yaşadığımızı, birbirimizin farklılıklarına saygı göstererek, ortak amaçlardan en önemlisinin çocuklara güvenli bir ülke ve dünya bırakmak olduğunu unutmadan bayramı geçirmek bugün her zamankinden daha değerli.
Bir konuşmada "Unutamadığınız bayram anınız nedir?" sorusu sorulduğu zaman fark ettim ki zaman içinde uygulaması değişse de çoğunlukla bayram anısı denildiği zaman akla gelen ortak şey ailelerin, sevdiklerin, tanıdıkların birlikte olması, en azından birbirlerinin seslerini duymasıydı.
Bu bayram sadece tanıdıkların değil, herkesin birbirini duyması ve anlamaya çalışması gerekiyor. Bağırmadan, kötü söz söylemeden, suçlamadan anlamaya ve anlatmaya çalışarak teröre karşı birleşmemiz şart.

GÜVEN VERİLMELİ
Bunun yanında terör nedeniyle sarsılan çocukları ile daha fazla geçirecekleri zamanları olan ailelerin, bu süreyi onlarla en iyi şekilde paylaşarak, çocukların kendilerini güvende hissetmelerini sağlamaları gerekir.
Gelecek günlerin herkes için sağlıklı, mutlu, huzurlu ve barış içinde olması dileği ile iyi bayramlar...

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER