Türkiye'nin en iyi haber sitesi

YÜKSEL AYTUĞ
YÜKSEL AYTUĞ

Yine hatalı sorular

Bilgi yarışmalarındaki 'bilgi kirliliği' olanca hızıyla devam ediyor. Hafta geçmiyor ki, bir bilgi yarışmasında hatalı soru ve yanıtlar yer almasın. Okurumuz Burçak Önder de yarışmalarda rastladığı tuhaflıkları sıralamış:
"Sevgili Yüksel Bey, merhaba. Birkaç gündür size yazmak istediğim bir konu var. Büyük Risk adlı yarışmanın sıkı takipçilerindenim ama özellikle tarih sorularında birçok kez yanlışlık yapıldığını fark ettim. (Sosyal bilgiler öğretmeni olduğum için daha çok ilgimi çekiyor) Örneğin; birkaç hafta önce Fatih Sultan Mehmet'in oğlunu sordular ve yarışmacının 'Yavuz Sultan Selim' cevabı doğru kabul edildi.
Halbuki Fatih'in tahta çıkan oğlu 2. Bayezid'dir ve Yavuz da onun oğludur. Geçen hafta da Atatürk'ün ünlü 'Ordular! İlk hedefiniz Akdeniz'dir. İleri!' emrini hangi tarihte verdiği sorulmuştu ve yarışmacının '9 Eylül' cevabı doğru kabul edilmişti.
Oysa ki Mustafa Kemal bu emri, 1 Eylül'de Afyon'da vermiştir. Bu tarz hatalar; bir izleyici olarak hem beni, hem öğrencilerimi rahatsız etti. Selçuk Yöntem'i severek izliyoruz ama umarım bir daha böyle hatalarla karşılaşmayız."

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER