Türkiye'nin en iyi haber sitesi

YÜKSEL AYTUĞ
YÜKSEL AYTUĞ

Zurnada peşrev

HALK deyişiyle öğrenmiştik zurnada peşrev olmayacağını...
Meğer oluyormuş.
Ben de 3 Adam'da gördüm. Ama peşrev yapılan; bildiğimiz zurna değil, tablet bilgisayara yüklenen bir aplikasyonla elde edilen 'sanal' hali... Bir okulun öğrencileri, öğretmenlerinin girişimiyle sanal enstrümanlardan oluşan bir orkestra kurmuşlar. Kimi elindeki tablete yüklenen piyanoyu çalıyor, kimi gitarı, kimi ritim sazları... Ama otaya çıkan sound, değme orkestralara taş çıkartacak cinsten.
Televizyonunun sesini açmayı unutan bir seyirci, bu konser sırasında öğrencilerin bilgisayardan ders çalıştıklarını ya da dijital oyun oynadıklarını sanırdı. Ama onlar, günümüzün en popüler şarkılarını çalıyorlardı.
Bu arada Eser Yenenler ile Oğuzhan Koç tabletleri ellerine alıp çalmayı denediler. Müzisyen Oğuzhan, beklendiği gibi harikalar yarattı.
Ama beni asıl şaşırtan, Eser'in zurna çalmaktaki ustalığıydı. Sayesinde, zurnada peşrev olabileceğini öğrendik.
İlk bayramda eline iPad'ini alıp mahalleyi dolaşsa, televizyondakinden fazla para kazanır vallahi...
3 Adam'ın ekranda tutunmasının sebeplerinden biri de, bu üç adamın sürpriz yetenekleri...
Kah çalıyorlar, kah söylüyorlar, kah oynuyorlar. Bunları yaparken öncelikle kendileri eğleniyorlar.
Dibine kadar sahici görünüyorlar.
Gençlerin ilgi duyacakları konukları seçmekte ve her durumu sokaktaki gence hitap edecek şekilde 'geyiğe sarmakta' pek mahirler. Metinden çalışsalar bile bunu 'doğaçlama' gibi göstermesini pek iyi beceriyorlar.
Bir de eski mahalle ve okul arkadaşları olarak hayal ettikleri şeyi gerçekleştiriyorlar ya, işte en çok 'oradan' yakalıyorlar seyirciyi...

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER