YAZARA MAİL GÖNDER Festivaller halktan kopunca...

Türkiye'nin en iyi haber sitesi

YAZARLAR / Günaydın Yazarları

Gişe filmi-festival filmi ayrımına her zaman karşı durdum.
Bir sinema yapıtının halka ulaştığı oranda 'başarılı' sayılabileceğine inandım.
Cinedergi'nin 12 yazara danışarak yaptığı 100 Yılın En İyi 21 Türk Filmi listesi de beni haklı çıkaracak cinsten. Çünkü koca listeye yeni döneme ait sadece iki film girebilmiş. Her ikisi de 2010 yapımı olan Bir Zamanlar Anadolu ve Kosmos.... Ve ne yazık ki, her ikisinin gişesi de yerlerde sürünüyor. Listede ağırlık 1960-1990 arası 'Yeşilçam kokulu' yapımlarda. Gurbet Kuşları, Diyet, Gelin, Susuz Yaz, Muhsin Bey, Eşkıya, Züğürt Ağa vs... Hepsi de gösterildiği yıllarda büyük gişe rekorlarına imza atmış, yani 'halk tarafından paylaşılıp benimsenmiş' filmler... Bu arada listede dikkatimi çeken bir başka önemli nokta, Şener Şen'in neredeyse her filminin sıralamaya girmiş olması. Şener Şen'in 'seçiciliğinin' tüm oyunculara örnek olmasını dilerim.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.