Türkiye'nin en iyi haber sitesi

YÜKSEL AYTUĞ
YÜKSEL AYTUĞ

En kötü moda

Bugün ağırlıklı olarak televizyonun insanlar ve özellikle de çocuklar üzerindeki olumsuz etkilerini tartışan okur mektuplarını yayınlamaya çalıştım. Bir tanesi de Mine Sür adlı okurumuzdan gelen mesaj: "Sevgili Yüksel Bey, sizin yazılarınızı ve son dönemde programınızı severek izliyoruz. Ayrıca sıcak kişiliğinizle gönüllerimize dokunuyorsunuz. Size iletmek istediğim şey; son dönemde annelerin çocuklarına 'Anneciğim', halaların yeğenlerine 'Halacığım' diye hitap etme modasının dizilerde tezahür etmesi. Üstelik de Karadayı ile Kurt Seyit ve Şura gibi dönem dizilerinde!.. Ben 1973 doğumluyum, bu şekilde bir hitabı çocukken asla duymadım. Şunun şurasında beş yıllık bir moda bu! Senaristler hiç mi dikkat etmezler Allah aşkına? Zaten tuhaf olan bu hitap şekli, çok mu güzel de 70'li yıllarda geçen dizide kullanıyorlar? Yani bir çocuğun annesine 'Anneciğim' demesi yerine, annenin çocuğuna 'Anneciğim' diye seslenmesi çok mu sempatik geliyor, anlayabilmiş değilim. Bunun yanısıra, araya o döneme ait olsun diye 'Ziyadesiyle' gibi komik kelimeler de yerleştiriyorlar. Kaldı ki öyle eski kelimeler 70'lerde değil, 60'larda kullanılırdı. Bu konuya gerekli hassasiyeti göstererek uyarılarınızı yapacağınızdan şüphe duymuyor, saygılarımızı ve sevgilerimizi yolluyoruz."

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER