YAZARA MAİL GÖNDER Sinemamızı kurtaracak bir film: Panzehir

Türkiye'nin en iyi haber sitesi

YAZARLAR / Günaydın Yazarları

Cüneyt Arkın ile Emin Boztepe'yi geçen hafta Medyatik programında ağırlarken, Panzehir filminin sadece fragmanı bile Türk sineması adına umutlanmama yetmişti. Zira bizim sinemamızın en zorlandığı kulvarlardan biri, aksiyon filmleriydi. Çünkü bu filmlerin ağırlığını üstlenecek yönetmen, para, oyuncu ve senaryo bulmak bir hayli zordu. Program sırasında filmi dünyaca ünlü Warner Bros.'un dağıtacağını öğrenince umudum daha da arttı. Önceki gün galada filmi izleyince, umutlarımın boşa çıkmadığını görüp sevindim.
Film aslında çok sert. Hatta şiddet sahnelerinde Tarantino'nun baş yapıtlarından Pulp Fiction'a (Ucuz Roman) rahmet okutacak bölümler bile var. Bu haliyle benim ilgi duyduğum sinema türlerinden olmasa da, filmi sonuna kadar büyük bir ilgi ve heyecanla izledim.

BU ADAMA DİKKAT!
Medyatik'te tanıtmaya çalıştığım Emin Boztepe'ye bir kez daha dikkat çekmek istiyorum: Adam, Jean Claude Van Damme ile Charles Bronson arası bir şey...
Bin kişinin bulunduğu bir salona girdiğinde tüm kafaları kendine çevirtecek kadar karizmatik. Doğup büyüdüğü Almanya'da ırkçı çetelerden yediği dayaklardan usanarak kendini Uzak Doğu'nun savunma sporlarına adamış. Bir kadın rahibin bulduğu Wing Tsun adlı dövüş tekniğinin şu an dünya üzerindeki en büyük ustası. Daha sonra yerleştiği ABD'de ünlü aktris Jacqueline Bisset ile tanışıp 14 yıl birlikte yaşamış. Bu arada Hollywood'da pek çok dostu olmuş. Brad Pitt ve Mickey Rourke'a dövüş teknikleri öğretmiş. Bir restoranda karşılaştığı Steven Seagal ile kavgaya varan bir tartışma yaşamış...
Bence Panzehir, Türk sinemasının dış pazarlara açılmasına ön ayak olacak bir proje olmanın ötesinde, bir yıldızın, Emin Boztepe'nin doğuşunu müjdeleyen bir film. Bu arada mafya babası rolünde Cüneyt Arkın harikalar yaratırken, oğlu Murat da onun gençliğini canlandırarak filme cazibe katıyor. Genç oyuncular Tolga Akdoğan ve Emir Benderlioğlu da pırıl pırıl parlıyor. Filmin başarılı yapımcı ve yönetmeni Alper Çağlar'ı aynı zamanda üstlendiği başkomiser rolü için de kutluyorum. Filmin en şaşırtıcı yönlerinden biri de, caddelerinde dolaşırken farkına varmadığımız 'yeni İstanbul'u kuşbakışı resmetmesi... Öyle ki, filmin açılış sahnelerinin Manhattan'da çekildiğini sandım.
Panzehir, sinemamızın ürün yelpazesinin ne kadar genişlediğini haber veren, aksiyon meraklılarını tatmin etmeye aday bir 'hesaplaşma' filmi. Ama hata edip de çoluk çocuğu götürmeye kalkmayın sakın...

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.