Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu yeni yönetmelik ile ağız ve diş sağlığındaki boşlukların doldurulacağını belirtiyor. Ayrıca yapılan yeni teknolojik düzenleme ile bakanlığın yükü de hafifleyecek

Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu ile bugün son bölümünü okuyacağınız röportajımızda ağız ve diş sağlığındaki yeni projeleri ve sağlık turizmini konuştuk. İyi pazarlar, keyifli okumalar...
Diş Hekimi İlker Erdoğan: Sağlık Bakanlığı, ülkenin genel sağlığı açısından elbette önemli kararlar alıyor.
Ancak sonuçta ben bir diş hekimi olarak ağız ve diş sağlığı açısından, yakın döneme ait öngörülerinizi ve yapacaklarınızı öğrenebilir miyim?

En önemlisi şu; Sağlık Bakanlığı'nın üzerinde çalıştığı yönetmelik değişikliğiyle, birden fazla diş hekimi/uzman ortaklığı veya en az yüzde 51 hissesi diş hekimi/uzman ortaklığı bulunan tüzel kişiler tarafından ağız diş sağlığı merkezi açılabilecek.
Erdoğan: Bu durumda, kamu hastaneciliği ve devlet hastanelerinin ihmal edilmesi gibi bir yanlış anlaşılma olabilir mi?
Olur mu öyle şey! Kesinlikle olmaz.
Düzenlemeyle kamu hastanelerinde verdiğimiz yoğun hizmete destek olabilecek, teknolojik gelişmeleri takip edebilen, gelişmiş materyal ve üretim kalitesiyle garantili sağlık hizmeti alınabilecek A tipi ADSM'lerin büyük bir boşluğu dolduracağına inanıyoruz. Yapılan bu düzenlemeyle bakanlığın yükü hafifleyecek, teknolojik gelişmeleri takip edebilen ağız diş sağlığı merkezleri, bir boşluğu dolduracak.

A VE B TİPİ OLARAK AYRILACAK
Erdoğan: Ağız ve diş sağlığı açısından sağlık merkezleri ve muayenehanelerle ilgili yeni düzenlemeler de geliyor mu?
Sağlık Bakanlığı, Ağız ve Diş Sağlığı Hizmeti Sunulan Özel Sağlık Kuruluşları Yönetmeliği ile bu alanda bir dizi yeni düzenlemeyi hayata geçirmeyi planlıyor.
Yönetmelikle, diş hekimlerinin münferiden ve müştereken ağız ve diş sağlığı hizmeti verdikleri muayenehane, özel ağız ve diş sağlığı polikliniği ile merkezlerinin türleri belirlenecek. Buna göre; A tipi ağız ve diş sağlığı merkezleri, A tipi poliklinik, müşterek muayenehane ve muayenehaneler olacak.
Yönetmelik yürürlüğe girdikten sonra en az iki diş hekimi tarafından müştereken A tipi poliklinik açılabilecek.
A tipi poliklinikte en az iki diş hekimi/ uzman kadrosu ve en az iki diş ünitesi bulunacak. Yönetmelikten önce ruhsatlandırılan ve en az iki diş hekimi tarafından müştereken işletilen kuruluşlar ise 'B tipi poliklinik' olarak adlandırılacak. Birden fazla diş hekimi/uzman ortaklığı veya en az yüzde 51 hissesi diş hekimi/uzman ortaklığı olan tüzel kişiler tarafından da 'A tipi ağız diş sağlığı merkezi' (ADSM) açılabilecek.
A tipi ADSM'de en az beş diş hekimi/ uzman kadrosu ve en az beş diş ünitesi bulunacak.Yönetmelikten önce ruhsatlandırılan, birden fazla diş hekimi/uzman ortaklığıyla işletilenler ise 'B tipi ADSM' olarak adlandırılacak.
Erdoğan: Yıllardır, sağlık konusunda yenilikler yapılır. Fakat ülkemizde yüzlerce yeni mezun olmuş veya olmak üzere olan genç diş hekimi var.
Bu durumdaki arkadaşlarımıza güzel bir haber verebilecek misiniz?
İşte bu yönetmelik tam da böyle bir kapsamda ele alınmalı. Ayrıca, özellikle yeni mezun diş hekimlerinin, illegal ortaklıklarla bazı çevrelerce çalıştırılmasının önüne de geçilebileceğini kaydederek, bunun yerine bu tür hizmetlerin legal, denetlenebilir ve daha güçlü bir yapıyla halkın hizmetine sunulmasının sağlanacağını bildirdi.

#Sayfa#

FİYAT AVANTAJLI

Erdoğan: Sağlık turizmi ülkemizin yükselen değeri.
Türkiye sağlık konusunda nasıl dünyanın gözdesi bir ülke haline geldi?
Medikal turizm, tüm dünyada olduğu gibi, Türkiye için de yeni bir kavram ve çalışma alanıdır. Kısa bir geçmişi olmasına rağmen, sektörün tüm paydaşlarının dikkatini çeken medikal turizm, Türkiye'nin önüne yeni fırsatlar sunmakta ve döviz kazandırıcı önemli bir ihracat kalemi olarak görülmektedir. Son 13 yılda sağlık alanında dünyada örneği görülmemiş değişimlere imza attık. Kamu sağlık kuruluşlarının yanı sıra özel sektör ve üniversite hastanelerimiz, yetişmiş insan gücümüz, alanında uzman doktorlarımız, teknolojik altyapı, tecrübe ve birikimimiz ile birçok Avrupa ülkesinden daha iyi sağlık hizmeti sunmaya başladık. Böylece ülkemizi bölgesinde sağlık alanında cazibe merkezi haline getirdik. Önceki yıllarda yurt dışına hasta gönderen ülkemiz artık başka ülkelerden hasta kabul eden, şifa dağıtan bir ülke oldu.
İleri uzmanlık gerektiren alanlarda Avrupa ülkelerinden her yıl onbinlerce hasta ağırlıyoruz. Burada özellikle şunu belirtmek istiyorum; geçmiş yıllarda sağlık turizmi kapsamında ülkemize gelenlerin büyük kısmı termal tesislere gidiyordu.
Bugün ise ülkelerinde şifa bulamadıkları için modern tıbbın imkanlarından yararlanmak adına insanlar ülkemize misafir oluyor. Avrupa, Ortadoğu, Asya, Afrika, Çin, Rusya ve Hindistan'dan; ileri uzmanlık isteyen cerrahi işlemlerden yararlanmak üzere ülkemize sağlık turizmi kapsamında hastalar geliyor.
Sağlık turizmi alanında bu gelişmelere bütün olarak bakıldığında, Anadolu topraklarının geçmişte olduğu gibi yeniden bir şifa merkezi haline gelmeye başladığını görüyoruz. İnşaatları devam eden şehir hastaneleri ve sağlık serbest bölgeleri ile sağlık turizminde lider ülke olma yolunda önemli bir adım daha atmış olacağız.
Sağlık turizminin ekonomimize ve bölgedeki gücümüze kazandırabileceklerini göz önünde bulundurarak etkili politikalar belirliyoruz. Ülkemizin coğrafi konumu, iklimi ve kültürünün yanı sıra siyasi ve ekonomik istikrar sonrasında sağlık hizmetlerinin kaliteli ve uygun fiyatta olması büyük bir avantaj sağlıyor.
Ülkemiz için bu derece önemli olan sağlık turizmi, hükümetimizin belirlediği 2023 vizyonunda da önemli bir yer tutuyor.
Daha etkin bir şekilde hedeflere ulaşabilmek için sağlık turizmi devlet politikası olarak belirlendi. Bunun için bakanlığımız koordinasyonunda Sağlık Turizmi Koordinasyon Kurulu oluşturulması planlandı.
Sağlık Turizmi Koordinasyon Kurulu ile Türkiye'nin sağlık turizmi faaliyetleri daha kurumsal bir yapıya bürünecek. Bu yönüyle kurul, önceki çalışmalarımız gibi dünyaya örnek olabilecek.

DR. MEHMET MÜEZZİNOĞLU İLE KISA KISA...
Sizi en çok ne mutlu eder?
Çocukları mutlu görmek.
Sizi en çok ne kızdırır?
Bilerek, kasıtlı yalan söylenmesi veya bilerek yanlış yapmak.
Hayattaki en büyük hayaliniz nedir?
Şahsımla ilgili büyük bir hayalim yok. Rabbim bana hayallerimin ve beklentilerimin üzerinde güzel bir ömür nasip etti çok şükür. Önce son nefeste iman ile teslim olmayı, sonra namerde muhtaç olmadan huzurlu ve sağlıklı bir ömür yaşamayı dilerim.
Asla vazgeçemeyeceğiniz üç şey nedir?
Hiç kimsenin asla vazgeçemeyeceği bir şey olmamalı. Hayat öyle bir şey ki, bir gün en çok sevdiğiniz elden gidebiliyor. O nedenle asla vazgeçemeyeceğim diye bir şeyin kural olarak, prensip olarak hayatımda yeri yok. Ama en çok sevdiğim üç şey; çalıştığım ortam, ailem ve insanlara pozitif katkı sağlayabilmek.
Gençlere tavsiyeleriniz?
Ben genelde gençlere üç kelime söylüyorum: Öz değerleri olsun, öz saygıları olsun, bir de öz güvenleri olsun.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER