Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Artık böyle bir habercilik dili kaldı mı bilmiyorum.
Aslında biliyorum; kalmadı!
1960-70'li yıllarda habere yorumlar yapılır; olay, haberi yazan muhabirin veya editörün, artık Allah ne verdiyse, dünya görüşüne göre yazılırdı.
Şimdi eski kaynaklarda okuyunca komik geliyor.
Ama aynı yazı dilini ve haberi sunma tarzını 2013'te de devam ettirirseniz; iş komik olmaktan çıkıyor.
Geçenlerde bir gazetenin internet sitesinde, ilk olarak Hürriyet'ten Onur Baştürk'ün köşesinden duyurduğu 'Sosyetede zenci bebek olayı' yer alıyordu.

OLAY HİÇ İNANDIRICI DEĞİL
Eğer yazılanlar doğruysa; İstanbul'da görkemli bir düğünle evlenen sosyetik(!) bir çiftin, zenci bebekleri olmuş.
Efendim iddialara göre; gelin evlenmeden önce bekarlığa veda partisi düzenlemiş ve o partideki zenci dansçılardan biriyle halvet olmuş.
İçkiyi fazla kaçırdığı için ise ertesi gün hiçbir şey hatırlamıyormuş. Zenci bebeği doğurunca, duruma uyanmış falan...
Bir kere olay hiç inandırıcı değil. Tamam, her şey insanlar için; şeytana uymak birkaç saniyesini alabilir insanın ama yine de bana çok kofti bir haber gibi geldi.
Neyse, doğrudur değildir orası önemli değil. Benim takıldığım; sözünü ettiğim o gazetenin internet sitesinde haberin ele alınış tarzı...
Aynen şöyle bir cümle kullanılmış mesela: "Onur Baştürk'ün önceki gün köşesine taşıdığı, Takvim'in kaynaklarından doğrulattığı gerilim filmlerini aratmayan, ancak komedi tadındaki olay; pek çok zenginin, ilişkilerini ne kadar dejenere yaşadığını da gözler önüne seriyor."

KINIYORUM, AYIPLIYORUM
Bu ucuz servet düşmanlığı sözleri, onlarca yıl geride kalmadı mı yahu?
Ne demek 'Pek çok zenginin ilişkilerini ne kadar dejenere yaşadığını gözler önüne seriyor!' Açın üçüncü sayfa haberlerini ya da sabahları katil avına çıkan programlara bakın bakalım; konu hep aldatma, ihanet sonucu işlenen cinayetler, evden kaçan kadınlar, başka kadınlarla beraber yaşayan adamlar...
Ve aralarında hiç 'dejenere zengin' yok. Hepsi gettolardan, taşradan, şehrin uzak semtlerinden...
Şimdi ben çıkıp bu programları ve haberleri baz alarak, 'pek çok yoksulun ilişkilerini ne kadar dejenere yaşadığını' söyleyebilir miyim?
Bu terbiyesizliği, hadsizliği yapar mıyım?
İnsanın olduğu her yerde günah da vardır.
Şeytana uymanın mevkisi olmaz.
Böyle bir anlayışı ve habercilik dilini kınıyorum, ayıplıyorum, şaşırıyorum ve hiç doğru bulmuyorum.
Sitenin editörlerine de "Uyumayın, gelen haberleri doğru düzgün okuyun" diyorum.

YAZARIN BUGÜNKÜ DİĞER YAZILARI
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER