YAZARA MAİL GÖNDER 'Ezel'in Vietnam'da izlenmesi

Türkiye'nin en iyi haber sitesi

YAZARLAR / Günaydın Yazarları

2011'de 76 ülkede 150 milyon kişi Türk dizisi izledi. Hollywood ve Latin Amerika içerikleri ise 100'den fazla ülkeye ihraç ediliyor. Dizi gelirimiz Amerika'yla yarışıyor.
Türk dizileri 2012'de 100 milyon dolar gelir elde etti.
Sadece 'Ezel', 47 ülkeye satıldı. ('Ezel', Vietnam'da bile izlendi) Arap basınına göre diziler sayesinde sadece Suudi Arabistan'dan Türkiye'ye gelen turist sayısı, beş misli arttı.
Bu açıklamalar atv Genel Müdürü Adem Gürses'e ait. Sabah'tan Sinan Özedincik pazar günü güzel bir habere imza atmış...
Gürses'in açıklamalarından anladığım kadarıyla; Türk dizileri, Kuzey Amerika ve gelişmiş Avrupa ülkeleri hariç hemen hemen her yerde izleniyor.
Aslında bu büyük başarıyı, Türkiye'de hemen hemen herkesin bir şekilde şikayetçi olduğu acımasız reyting savaşına borçluyuz.
Bölüm sürelerinin uzunluğundan yoğun şiddet içerikli senaryolara kadar birçok noktada diziler eleştirildi.

REYTİNG SAVAŞI...
Bu eleştirilerin çoğu da haklıydı ama TV kanalları için reyting her şeyden önemliydi.
Reyting savaşı rekabeti, rekabet de başarıyı beraberinde getirdi.
"Dört bölümde dizi kalkar mı, yazık " dendi hep.
Başarılı olamayan dizi anında iptal edildiği, her zaman en güçlü ayakta kaldığı için bugün 76 ülkeye, Vietnam'a bile dizi satıyoruz.
Artık ABD'den bile pazar payı kapan sağlam bir dizi endüstrimiz var.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.