Türkiye'nin en iyi haber sitesi

MEVLÜT TEZEL
MEVLÜT TEZEL

Bu belgesel kaçmaz

TV'de ne zaman II. Dünya Savaşı ile ilgili bir belgesel görsem, bitirene kadar izlerim. İzleyici olarak en büyük şikayetim, bu belgesellerdeki yoğun ABD ve İngiliz propagandası.
Basit bir örnek vermek gerekirse; insanlardaki genel kanı, Almanlar'ı İngiliz ve ABD'lilerin yendiği yönündedir. Ee o kadar çok savaş filmi ve yanlı belgesel boşuna çekilmedi!
Halbuki dünyayı Alman faşizmin pençesinden kurtaran, Stalin önderliğindeki Sovyet halkıdır.
Bu noktada NTV'yi, Oliver Stone'nun 'ABD'nin Gizli Tarihi' (The Untold History of the United States) belgeselini yayınladıkları için kutlarım.

KLİŞELERİ YIKIYOR
Birçok belgesel için 'objektif' lafı haybeye kullanılır ama 'ABD'nin Gizli Tarihi' her karesinde bu tanımı hak ediyor.
Çünkü Stone, belgeselde Hitler'i, Stalin'i ve diğer tarihi kişilikleri empati kurarak anlatmış.
Stone, "Tarih bize yanlış anlatıldı. 'Hitler katliam yaptı ve kötü bir insandı' demek çok kolay. Ben onun bir insan olarak iyi ve doğru yanları da olduğunu göstermek istiyorum. Hitler tabii ki iyilik timsali biri değildi. Onu melek gibi göstermeyeceğime emin olabilirsiniz. Ben sadece klişeleri yıkmak, tarihi yeniden, farklı bir gözle okumak istiyorum" diyor.
Daha da önemlisi bu belgesel bilinmeyenleri, saklanılan gerçekleri ekrana taşıyor.
Hep II. Dünya Savaşı'ndan bahsettim ama bu belgesel Obama dönemi de dahil ABD'nin gizli tarihini anlatıyor.
ABD'nin hâlâ devam eden savaş politikalarını, Harry Truman dönemine kadar inceliyor. Amerika'nın ulusal güvenlik saplantısının yol açtığı terörü, acıları anlatıyor.

Tarihi kazananlar yazar ama bu kez Oliver Stone yazıyor. Birer saatlik 10 bölümden oluşan bu belgeseli mutlaka izleyin.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER