Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"İstanbul'da çok yerde kuzu yiyorum ama Konyalılar'ın efsunlu taş fırınında pişen kuzunun tadını hiçbir yerde bulamıyorum.
Kuzu artık has cinsi kalmayan ve besi hayvanı olan Trakya'nın kıvırcığı değil. Toroslar'ın dağlıç kuzusu 1 yaşın altında erkek kuzu; Konya'da toklu diyorlar...
Eskiden her ailenin kullandığı bakır leğende ağır ağır pişiyor.
Kendi suyu ve kaya tuzu ile...
Bu şekilde pişen kuzunun derisi nar gibi, eti sulu ve pamuk gibi oluyor. Kemiğinden tutup fiske vurursanız eti dökülüveriyor."

18 KİLO YASAĞI
Bu satırlar kime ait olabilir?
Evet, bildiniz Vedat Milor'a...
Milor o kadar etkileyici anlatıyor ki, bir vejetaryene bile kuzu yedirebilir! Daha önce de Milor için "Abi, yiye yiye memlekette kuzu bırakmadın" diye yazmıştım. "Yesin adam, ne var bunda?" demeyin. Milor tek başına kuzu popülasyonunu tehdit ederken; bir de yazılarında ve programlarında sanki başka yemek yokmuş gibi sürekli kuzu etine övgüler diziyor. Bu da Türkiye'de küçükbaş hayvancılığı tehdit ediyor!
Milor; "Derisi nar gibi, eti sulu, pamuk gibi" diye bahsettiği kuzu için; 1 yaşın altında diyordu!
Acaba kaç aylıktı o kuzu?
Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, 18 kilonun altında kuzu ve damızlık düve kesimini yasakladı.
Milor'un bu yasaktan haberi var mı? "Niye büyütüyorsun bu kuzu meselesini?" diye merak edenler de olabilir.
Süt kuzusu kesimi, Türkiye'deki küçükbaş hayvan sayısını hızla azaltıyor.
1980-2000 döneminde Türkiye'nin küçükbaş hayvan varlığı, 46 milyondan yüzde 36'lık düşüşle 29 milyona geriledi.
Bu düşüşte, elbette hayvancılıktaki yanlış politikalar, yem fiyatlarındaki artış vs. birçok etken rol oynuyor. Ama Milor gibi kuzu fetişistleri de sürekli kuzu etine övgüler düzerek kuzu etine olan ilgiyi artıyor, kuzular gerekli büyüklüğe erişmeden kesiliyorlar.
Milor, günlük hayatında bol bol kuzu yesin ama programlarında artık daha fazla kuzu etini ballandıra ballandıra anlatmasın.
Yeterince anlattı zaten; kuzular hiç olmazsa 18 kiloya gelene kadar büyüsün. Hem böylece et fiyatları da düşer!
YAZARIN BUGÜNKÜ DİĞER YAZILARI
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER