Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bianet isimli haber sitesinde başarılı haberlere imza atan Ebru Tönel'e konuşan Yayıncılar Birliği Başkanı Metin Celal; internette ve marketlerde ucuz kitap satılmasının, Türkiye'de birçok kitapçının kapanmasına neden olduğunu açıkladı.
Celal'in de belirttiği bu sorun tüm dünyada yaşanıyor. İnternet üzerinden satış yapan Amazon gibi dünya devi markalar, kitapçıların bir bir kapanmasına neden oluyor.

KİTAP DEĞİL OYUNCAK
Celal'in asıl üzerinde durduğu konu ise; sosyal devlet anlayışı gereği, ders kitaplarını devletin dağıtması. Aslında tüketici açısından bunda da bir sorun yok; çocuğuna okul kitaplarını bedavaya alıyor, daha ne olsun.
Ancak Celal burada başka can alıcı bir konuya değiniyor:
"10 bin civarında kitapçı kapandı. Bunların büyük çoğunluğu okulların çevresinde kurulu ve geçimlerini öğrencilere kitap, kırtasiye satarak temin eden kitapçılardı. Önerdiğimiz gibi ders kitapları bu kitapçılar aracılığıyla öğrencilere dağıtılsaydı, öğrenciler bu kitapçıları öğrenir ve başka türlü bir alışveriş imkanı doğardı. Kitapçılar da kapanmamış olurdu."
Hiç dikkatinizi çekiyor mu; kırtasiyelerde artık kitap satılmıyor! Kitabın yerini oyuncaklar aldı.
Bizim öğrencilik yıllarımızda okul kitapları kırtasiyelerde satılırdı. Kırtasiyelerde ders kitaplarının yanı sıra roman, hikaye vs. her türden kitap olurdu. Çocuklar o kitapları görürdü, merak ederdi ve başka kitaplar da alırdı. Hani 'Yeni nesil çocuklar neden kitap okumuyor?' diye yakınıyoruz ya; bunda kırtasiyelerin kapanmasının da etkisi var. Nüfus ve refah seviyesindeki artışa rağmen 10 bin kitapçı kapanmış. Türkiye'deki okuma alışkanlığının durumunu siz düşünün artık.

YAZARIN BUGÜNKÜ DİĞER YAZILARI
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER