Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Erzincan'da avcıların vurduğu vaşağa yapılan otopsinin sonucu açıklandı. Vaşağın vücudunda üç saçma bulundu. Ayrıca, daha önce de araba çarptığı için omzunda kırık varmış.
Zavallı hayvan hayatta kalmak için mücadele etmiş ancak Kars Veteriner Fakültesi'ne götürülürken yolda ölmüş.
Avrupa'da vaşakların nesli tükendi, Türkiye'de de tükendiği sanılıyordu ama bir mucize oldu ve tek tük görülmeye başlandı. Tıpkı Anadolu leoparı gibi... Fakat bu hayvanlar, ortaya çıkmalarıyla birlikte öldürülüyorlar. Erzincan'da öldürülen vaşağın içi dolduruldu, Kars Kafkas Üniversitesi'nde sergilenecek.
Doğu ve Güneydoğu dağlarında yıllardır devam eden terör çatışmalarının belki de tek iyi tarafı; vahşi doğayı bakir bırakmasıydı.
Şimdi çatışmalar bitti, insanlar dağlarda dolaşabiliyor ve vahşi hayvanlarla sıkça karşılaşıyorlar.
Bölge halkı bilinçlendirilmeli. Uzmanlar, 'Bazı bölgelerde vahşi doğayı koruma altına alan alanlar oluşturulmalı' diyor.
Lakin bu uyarılara inat, avcılar vaşak avına çıkmış sanki. Yazık günah; nesli tükenmekte olan bir havyan neden öldürülür? 'Kendimizi savunduk' demesinler, vaşakların insanlara zarar verdiği görülmedi.
Bizim avcılar; hem acımasız, hem de cahil. Geriye kalan birkaç vaşak ve leoparı öldürüyorlar, bize de doldurulmuş hallerine bakmak kalıyor.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER
;