Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Russell Crowe'un 'The Water Diviner' filminin tanıtım videosu yayınlandı.
İşte ilk izlenimler:
Cem Yılmaz, Russell Crowe'un dersini iyi çalıştığını, Çanakkale Savaşı ile ilgili çok bilgili olduğunu söylemişti. Cem Yılmaz haklı; yedi dakikalık tanıtımda bile bu hissediliyor. Türkiye'deki tarihi mekanlar ve savaş alanları iyi seçilmiş.
Yılmaz Erdoğan, 'General Hasan' rolünde sert ve fiyakalı duruyor. Muhtemelen filmde oğlunu arayan Crowe'a bürokraside zorluk çıkaracak. Devlet dairelerinde zorluk çıkarmak Türkler'in geninde var; Erdoğan, rolünü oynarken zorlanmamıştır!
Cem Yılmaz, birçok filminde olduğu gibi yine şarkı söylüyor ve tıpkı 'Av Mevsimi'ndeki gibi kitleyi coşturuyor.
Görsellik Hollywood'un işi; 'The Water Diviner' için de özenle büyük setler hazırlanmış, savaş sahnelerinin bizim filmlerdeki gibi komik durmayacağı kesin.
Bond kızı, Ukraynalı oyuncu Olga Kurylenko, filmde bir Türk kızını oynuyor.

SENARYO MASASI!
Tanıtım videosunda bir masada oturan insanların görüntüsü yer alıyordu. Crowe senaryo yazılırken nasıl çalıştıklarını izleyiciye göstermek istemiş. Sayabildiğim kadarıyla, masada 23 kişi oturuyor. Tabii masanın tamamı görünmediği için bu rakam 30'a da çıkabilir. İşte 'Bizde neden iyi senaryolar çıkmıyor? Neden tarihi filmlerimiz okul müsameresi gibi duruyor?' sorularının yanıtı bu karede gizli. Adamlar 20-30 kişiyle senaryo yazıyor. Hollywood'da sadece giriş ve final yazan senaryo yazarları var.
Geçtiğimiz yıllarda ülkemizde çekilen Atatürk ve Çanakkale filmleri genelde fiyaskoyla sonuçlanmıştı. O zaman da yazdık; biz Atatürk'ü anlatmaya Selanik'te karga kovalamasıyla başlıyoruz. Bütün savaş filmlerimiz tarih kitaplarındaki gibi kronolojik sıraya göre çekiliyor. Halbuki sinema; kurgu sanatıdır. Mesela Steven Spielberg, 'Er Ryan'ı Kurtarmak'ta sadece bir askeri kurtarır ama II. Dünya Savaşı'nı iliklerinize kadar hissedersiniz. Mel Gibson'ın oynadığı 1981 yapımı 'Gallipoli', şimdiye kadar çekilmiş en iyi Çanakkale filmiydi. Biz kalite açısından bu filmin yanına bile yaklaşamamıştık. Sanırım 'The Water Diviner', arayı daha da açacak. Çünkü biz epik film çekemiyoruz.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER
;