Türkiye'nin en iyi haber sitesi

MEVLÜT TEZEL
MEVLÜT TEZEL

Ölüme yüzüyorlar

Ülkemizde her yıl ortalama 900 kişi boğuluyor; bu yüksek bir rakam. Defalarca yazıyoruz 'Boğulmaların yüzde 70'i baraj göleti, sulama kanalları, nehir ve göl gibi tatlı sularda meydana geliyor. Boğulmaların sadece yüzde 5'i içe çeken akıntı ve girdaplardan kaynaklanıyor.' Sıkı durun; boğulmaların yüzde 95'i bilinçsizlikten kaynaklanıyor. Üç tarafımız denizlerle çevrili ama insanımız yüzme bilmiyor. İnsanlarımız 'Bana bir şey olmaz' şiarıyla ölüme yüzüyor!
'Burada yüzmek tehlikeli' diye tabela koyarak boğulma vakalarının önüne geçemeyiz. Cankurtaran sayısını artırmak da kesin çözüm değil. Çünkü boğulma süresi çocuklarda 20-30, büyüklerde 60 saniye.
Türkiye'de yüzme kursları yaygınlaştırılmalı. Boğulma tehlikesi için halkı bilinçlendirecek daha çok kamu spotu çekilmeli. İnşaat çalışmaları yüzünden açılan çukurlarda oluşan su birikintilerinden müteahhitler ve belediyeler sorumlu tutulmalı. O çukurları kapatmayanlar boğulmalardan da sorumlu olmalı. En önemlisi; çocuklar boğulma tehlikesine karşı okullarda sürekli uyarılmalı, bilinçlendirilmeli.

YAZARIN BUGÜNKÜ DİĞER YAZILARI
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER