5 günlük hava durumu
10 Kasım 2008, Pazartesi
Beyin tümörleri hastayı İsa da yapar, Don Juan da!
İletişim
SMS: ETU yaz boşluk bırak mesajını yaz 4122'ye gönder. (1,60TL) MH:02165317373
BUGÜNKÜ TÜM YAZILARI
Beyin tümörleri hastayı İsa da yapar, Don Juan da!
Tamamen düzelmesi bir yılı bulur
Ortadaysa sara nöbetlerine arkadaysa halüsinasyona yol açar
Tuhaf huylar ortaya çıkar!
Yüzde 50'sinin nedeni genetiktir!
Büyüklüğü değil hızı öldürebilir!

Beyin tümörleri hastayı İsa da yapar, Don Juan da!

Beyin tümörü, kişilik bozukluğuna yol açabiliyor. Doç. Dr. Cahide Topsakal; bazı hastaların cinsel dürtüleri arttığı için Don Juan'a dönüştüğünü, bazılarının ise kendilerini İsa zannettiğini söylüyor

Beynimizde oluşan bir tümör; depresyona, mutsuzluğa hatta çapkınlığa yol açabiliyor. Türkiye'nin sayılı kadın beyin cerrahlarından Doç. Dr. Cahide Topsakal, vücudumuzun en önemli bölümü olmasına rağmen beyin hakkında çok az şey bildiğimizi söylüyor. Beyin tümörlerinin insan psikolojisi üzerinde belirgin etkiler yarattığını belirten Topsakal, bu konuyla ilgili soruları yanıtladı:

* Psikolojik sorunlar, beyin tümörlerinin ilk belirtileri midir?
Beyin tümörlerinde genellikle baş ağrısı, bulantı, kusma, kol veya bacakta kısmi felç ya da sara nöbeti gibi bulgular ön plana çıkar. Ancak beynin ön bölgesi, kişiliği temsil eder. Buradaki tümörler, kişilik bozuklukluğuyla kendilerini gösterir. Bu nedenle psikiyatri kliniklerine getirilen ya da yıllarca antidepresan kullanan çok fazla hasta var.

KİŞİLİK BOZUKLUĞU OLUR
* Tümörden kaynaklanan kişilik değişimi nasıl oluşur?
Kişilik bozukluğu bazen depresyon şeklinde, bazen de çok sakin bir kişinin agresifleşmesiyle ortaya çıkar. Bir insanın her gün yaptığı bir şeyi unutmasıyla da açığa çıkabilir. Benim, tek başına yaşayan yaşlı bir hastam vardı. Tüm faturalarını aksatmadan öderdi. Çocukları ondaki tuhaflığı, ödenmemiş faturaları masasının üzerinde birikince anladı. Ailesi bilinçli olduğu için onu doktora götürdü. Beyin MR'ı çektirildi ve sonuçta beyninin ön bölgesinin tabanında, portakal büyüklüğünde iyi huylu bir tümör saptandı. Tümör, bu büyüklüğe ulaşana kadar hiç bulgu vermemiş. Vermeyebilir, baş ağrısı da yapmayabilir. Yaratacağı kişilik bozukluğu da, kişiden kişiye değişebilir.

SEKS
* Cinsel dürtülerdeki artış da, tümör belirtisi olabilir mi?
Eğer tümör büyükse ve beynin seksüel yaşantıyı idare eden bölgesine basıyorsa; vücut ondan nasibini alır. Hasta, karşı konulamaz bir şekilde cinsel uyarı duyabilir. Hiç cinsel yaşantısı olmayan biri günde 10 kez, üstelik uygunsuz yerlerde cinsel ilişkiye girmek isteyebilir. Belden aşağı konuşmaya başlar. Tümör büyüyüp beynin orta bölümüne uzandığında ise, hastalar kendilerini farklı biri mesela Tanrı ya da İsa zannedebilir. Bu durumda, beyin MR'ı çekilmelidir.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın

YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI
20 yaş ve sütdişleri 40 hastalığa ilaç olarak saklanıyor (6.11.2008)
Ağrıyan dişinize buz tedavisi uygulayın! (5.11.2008)
Limon dişleri aşındırır kabuklu elma cilalar! (5.11.2008)
Cipsler dişleri şekerden daha çok çürütüyor (4.11.2008)
90 yaşına kadar tek diş kaybetmeden yaşayın (3.11.2008)
Sedef artık şeker hastalığı gibi tedavi ediliyor (31.10.2008)
Erkek çocuklar çok daha fazla düşüyor (30.10.2008)
Düşük yapan her kadın yas sürecine girer (29.10.2008)
Kadınlara kocalarından düşük aşısı yapıyoruz! (28.10.2008)
Doğum kontrol hapları düşükleri artırıyor (27.10.2008)
ARŞİV