Türkiye'nin en iyi haber sitesi

7 aylık doğan bebeğim beyin kanaması geçirdi. Doktorlar, kanamanın beynin sağ tarafında olduğunu söyledi. Çocuğumda bir hasar olur mu? C.B./Mersin

Maalesef sizde iki sorun birden var; hem prematürelik, hem de istenmeyen bir kanama. Tecrübelerime göre; genelde gerekli cerrahi işlemeler ve tıbbi yöntemlerin doğru ve kaliteli kullanıldığı durumlarda çocukta hayati bir tehlike kalmıyor.

İLETİŞİM TESTİ ŞART
Ancak erken doğan bebeklerde yürüme ve hareket etme gibi becerilerinde sıkıntılar gözlenebilir. Doktorunuz bununla ilgili sorun görürse sizi bir çocuk fizyoterapistine yönlendirecektir. Fizyoterapistin bebeğiniz için vereceği egzersizleri uygularsanız, ciddi bir yol alırsınız. Ayrıca sosyal gelişim becerilerine ağırlık vermeli, iletişim becerisini geliştirecek oyunlar oynamalısınız. Bol bol göz kontağı kurmalı, ayna karşısında kendini fark etmesini sağlayacak etkinlikler yapmalısınız. Düzenli aralıklarla (üç ila altı ay arası) gelişim testi yaptırmayı da ihmal etmemelisiniz.

Çantasını birlikte toplayın

İlkokul birinci sınıfa başlayan kızım her şeyini unutuyor ya da kaybediyor. Bu normal mi? M.Y./Van


Okula yeni başlayan çocukların kalem, silgi kaybetmesi aslında beklenen bir davranıştır. Bunun nedeni; çocuğun yeterli sorumluluk duygusunu kazanmaması ve eşyalarına yönelik aitlik duygunu geliştirememiş olmasıdır. Özellikle okulun ilk birkaç ayı normal görülen bu davranış iki-üç ayı aşarsa, soruna dönüşebilir. İlk dönem geçtiği halde çocuğunuz hâlâ eşyalarını unutuyorsa, onu yakından inceleyin. Akşamları çocuğunuzla beraber çantasını toplayın. Eşyalarını unutmaması için özel işaretlemeler yapın.

Çocuklar beceri kazanır

2.5 yaşındaki kızımı oyun grubuna başlatmak istiyorum. Uygun mudur? T.E./Gaziantep

Oyun grupları; 2 ila 3 yaş arası çocuklardan ve genelde maksimum yedi-sekiz çocuktan oluşur. Ortalama iki-üç saatlik bir süreyi içerir. Haftada üç gün olabileceği gibi her gün de olabilir. Bu oyun gruplarında, çocuğun ortak oyun oynama becerilerini geliştirmek için; lego ve hamurla oynatılır. Basit düzeyde boyama ve sanat faaliyetleri yapılır. Çocukların yemek yeme alışkanlığını kazanması için meyve saati gibi ara öğün niteliğinde yemek saati koyulur. Çocuklar, bu oyun saatlerine önce ebeveyleriyle katılabilir ama zamanla ortama alıştıkça tek başlarına gruba katılmaya başlarlar.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER