Türkiye'nin en iyi haber sitesi

NAZLI ILICAK

Tutukluluk

Uzun tutukluluk, Ceza Muhakemesi Kanunu'ndan (CMK) ve Yargıtay'ın tutukluluk süresine ilişkin kararından kaynaklanıyor. 2005'te yasalaşan yeni CMK'da, "Ağır ceza mahkemesinin görevine giren işlerde, tutukluluk süresinin en çok 2 yıl olması, bu sürenin zorunlu hallerde, gerekçesi gösterilerek uzatılabilmesi" öngörülüyordu. Aynı maddede, "uzatma süresi toplam 3 yılı geçemez" hükmü de mevcuttu. Ama ağır cezalık suçlarda acaba uzatma süresiyle birlikte mi toplam 3 yıl tutukluluk söz konusuydu? Yoksa 2 yıllık tutuklamanın 3 yıl ilave edilerek 5 yıla çıkarılması mı kastedilmişti? Yargıtay, değerlendirmesinde, "2+3" yıllık süreyi esas aldı... Etti 5 yıl. Ayrıca, CMK'nın 250'nci maddesinde sıralanan katalog suçlarda (uyuşturucu, casusluk, silâhlı örgüt, çıkar amaçlı suç örgütü, ülke bütünlüğüne karşı fiiller, anayasayı ihlâl) 5 yıllık sürenin 2 misli arttırılabileceği öngörülüyor. Balyoz ve Ergenekon sanıkları, terör örgütü ve anayasayı ihlâl kapsamında yargılandıkları için, Yargıtay'ın CMK'yı bu şekilde yorumlamasıyla, 10 yıl tutukluluk süresinin önü açılmış oluyordu.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER
;