YAZARA MAİL GÖNDER Başçı, neden kur hedefi verdi?

Türkiye'nin en iyi haber sitesi

YAZARLAR

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı'nın, yılsonu için 1.92 TL kur hedefi vermesi tartışılmaya devam ediyor. 1.92 için "hedef denmese" bile, o anlama gelebilecek rakam telaffuz edilmesi gündemdeki yerini koruyor. Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ın, "Piyasaya yön vermek gerekiyordu" açıklamasına rağmen merak ediliyor, acaba neden?
Ben, aktaranların yanılma payına rağmen, özel sohbetlerde bahsi geçen iki gerekçeye değinmek istiyorum:
1- Başkan Başçı, ekonometrik modeline, yeni geliştirdiği para politikası enstrümanlarına hakikaten güveniyor.
2- Küresel piyasalarda, "Kırılgan 5'li" olarak sunulan, "Hindistan, Endonezya, Brezilya, Güney Afrika, Türkiye" denkleminden kurtulmaya çalışıyor. Bu ekonomilerdeki kur ataklarını gördüğü için Türkiye'yi ayrıştırmak uğruna kariyerini tehlikeye atıyor.
Nedeni ne olursa olsun...
1- Dalgalı kur rejimi, yönetsel panik kaldırmaz.
2- Olağan zamanlarda sonuç veren politika araçlarının kalıcı başarısı, iç ve dış şoklarla test edilmesinden geçer.
3- Merkez Bankası Başkanı kurla ilgili beyanda bulundu mu, piyasa ile örtülü bilek güreşine girer, iradesi örselenir!
NOT: Yeni eğitim yılının tüm öğrencilere, öğretmenlere ve velilere başarılar getirmesini dilerim. İnsan kaynağı önemli. Aman heba edilmesin!

BUGÜNKÜ DİĞER YAZILARI
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.