5 günlük hava durumu
07 Şubat 2013, Perşembe
Diyarbakırlı iş kadınları
Haberi Dinle

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

İletişim
SMS: MO yaz boşluk bırak mesajını yaz 4122'ye gönder. (1,60TL) MH:02165317373
BUGÜNKÜ TÜM YAZILARI
Diyarbakırlı iş kadınları
Akil adamlar Erbil'e gidiyor

Diyarbakırlı iş kadınları

Viyana'da yaşayan Iraklı Kürt sanatçı Dilşat Sait, İngiliz Kraliyet Ailesi Senfoni Orkestrası'nın kemancısı. Nağmeleri Diyarbakır'da barışın sesi olmuş. Diyarbakırlı, bir taraftan barış süreci, diğer yandan oda ve dernek seçimleriyle teyakkuzda... Bugün Diyarbakırlı işkadınlarını yazacağım.
Pozitif ayrımcılık yaptığım Diyarbakırlı işkadınları kim?
Sağlık sektörü başta, 1000 çalışanı olan Filiz Bedirhanoğlu, Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) başkanlığı için yola çıktı. Meclisinde tek bir kadın üyesi olmayan odanın erkek hegemonyasını kırmaya kararlı. Arkasına, Diyarbakır İş Kadınları Derneği (Dikad), Doğu Güneydoğu İş Kadınları Derneği, (Düginkad) ve TOBB Kadın Girişimciler Kurulu'nun desteğini aldı.
Bedirhanoğlu TOBB'da devrime kararlı.
***

Töre, koca cinayeti, çocuk gelinler, üretimden dışlanmışlık, eğitimden koparılmış kızlar, çocuk yaşta ana olmuş, evlatlarını dağda ve ovada ölüme yollamış kadınlar(!) Tablonun sorumlusu erkeklerin yarattığı savaş dili değil mi?
Barışa ve aşa değen elleriyle çözümün adresi olmaya kararlı Diyarbakırlı kadın. Dikad Başkanı Esra Aksu, "Kadın intiharlarının ve cinayetlerinin sebebi ekonomik. 1994'te köyler boşaltılmadan önce kadın bağında bahçesinde çalışıyordu. Şehre gelince tarlası, hayvanı, komşu ziyareti kalmadı. Dört duvar arasına tıkıldı, TV sayesinde başka bir dünya yakaladı. Evden çıkmak istedi. Erkek arkadaş buldu. Aile yakaladı, öldürdü" diye durumu özetliyor.
16 üyeli Dikad'ın 13 üyesi işyeri sahibi. 2 bin 116 kişi istihdam ediliyor. Özel sektörde çalışan kadın sayısı ise 6 bin.

***
Madenci Yıldız Türk, aile şirketlerinde yönetici ama ayrı iş kurmuş, bin çalışanı var. Mali müşavir ve inşaatçı Reyhan Aktar, 50 kişiye iş yaratıyor. Diyarbakır'da bir de iç çamaşırı markası doğmuş, "Jiber."
Merdivenaltı çalışıyor Diyarbakırlı kadın. Mikro kredinin asıl amacı da merdivenaltına "paydos" dedirtmek... Ne yazık ki kocalar kadınların kredisini aldı; kadınlar battı. Dikad, girişimci eğitimi konusunda ısrarcı. İstihdam garantili projelere önem veriyor. 18-25 yaş arasında, lise mezunu, çok kardeşli ve geliri düşük 40 kadına eğitirken iş buldu. "Diyarbakırlı kadın ailesine ve işine sadıktır. Erkekler öyle mi?" diye soruyor.
İşte örnek. DTSO, İtalya'nın Prato Ticaret Odası ile "Tekstil Kümelenme Projesi" hazırladı ama tanıtımına Başkan Servet Can katılmadı.
Fiyasko...
Yazarın tüm yazılarını Facebook ve Google + sayfalarından takip etmek için tıklayın.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın

YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI
Tuzak sadece terör mü! (05.02.2013)
TİM'in Türkiye modeli (02.02.2013)
THY, Air France'ın tahtına göz dikti (31.01.2013)
Başçı iyimser halk çekimser (29.01.2013)
Babacan kriz vergilerine karşı! (26.01.2013)
Enerji oyunu değişiyor (24.01.2013)
Doğu Türkiye Ekonomisi (22.01.2013)
Çöp Kore'ye gübre Çin'e teslim (19.01.2013)
TÜSİAD'ı halka açtılar! (17.01.2013)
Altın ihracına yasak geliyor (15.01.2013)
ARŞİV