YAZARA MAİL GÖNDER Akıllı bastonla engeller kalkıyor

YAZARLAR

Görme engellilerin akıllı bastonu WeWalk tabela, direk ya da ağaç dalı gibi engelleri algılayarak kullanıcıyı uyarıyor. 47 saatte 200 bin TL fon hedefini aşan WeWalk 500 bin TL’ye koşuyor

Günlük hayatta görme engeli olmayan insanların bile yürümekte zorlandığı yollarda görme engelli insanlar standart dışı pek çok engelle karşılaşıyor. Tabelalar, görme engelli çizgisine park etmiş otomobiller, şehirde yaşamayı cehenneme çeviriyor. Görme engelliler için geliştirilen akıllı baston WeWalk görme engellilerin günlük hayata daha iyi katılmasını sağlayacak teknolojik destek sunuyor. WeWalk sadece bastonun dokunduğu yol ve kaldırımda değil, göğüs ve baş hizasında önüne çıkabilecek tabela, direk, ağaç dalı gibi engelleri kolaylıkla algılıyor ve uyarıyor. Biz haberi yaparken toplanan Turkcell Arıkovanı kitlesel fonunda toplanan miktar 230 bin TL'ye ulaşmıştı.

HEDEF 500 BİN OLDU
Young Guru Academy (YGA) Görme Engelliler Proje Lideri Kürşat Ceylan, Arı Kovanı kitlesel fonunda 47 saatte 200 bin TL'lik hedefin aşılmasından büyük sevinç duyarak şu açıklamayı yaptı: "Sosyal medyada, yüzyüze, e-posta ile destek mesajlarıyla projeye destek veren herkese teşekkür ediyoruz. Rekor destek sayesinde hedefimizi büyüttük. Artık 500 bin TL'lik hedefe koşuyoruz."

ALGILIYOR, TELEFONLA ANLAŞIYOR, HERKESE AÇIK
Ultrasonik sensör ile görme engelli kullanıcının karşısına çıkan engeli algılayarak bastonun tutamaç kısmının iki yanında bulunan titreşim motorlarıyla kullanıcıya uyarı gönderiyor. Görme engellilerin telefonu cebinden çıkarmadan tüm işlemleri yapması sağlanıyor. Bu özellik şu anda yalnızca Android telefonlarda sunuluyor. WeWalk yazılım geliştirme paketiyle (SDK) tüm uygulama geliştiricilere açık.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.