Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Galatasaray Başkanı Dursun Özbek son Divan Kurulu toplantısında verdiği bilgilerle, Ünal Aysal'ın Mali Kongre'de kendisiyle ilgili suçlamalarına verdiği cevapları bir diyalog halinde anlatalım:

ÖZBEK: "UEFA'ya yaptığımız savunmada zor anlar yaşadık. UEFA yetkilileri bize, '2014'te 1 milyon Euro kara geçeceğinizi söylediniz. Sonra 70 milyon Euro zarar ettiğinizi açıkladınız. Eğer bize gerçek zararı söyleseydiniz size 5 yıl izleme verebilirdik. Neden şeffaf olmadınız ve zararı gizlediniz.' Eğer o gün UEFA'ya zararla ilgili doğrular söylenseydi, Galatasaray'a 5 yıl izleme verilecek ve Avrupa'dan men cezası olmayacaktı" dedi.
Not: 2014 Mayıs'ta UEFA'da bu görüşmeleri yapan dönemin başkanı Ünal Aysal'dır.
AYSAL: "UEFA'da 5 yıl diye bir süre yok. İster UEFA'ye telefon edin, ister internete girin, isterseniz başınızın üstünde dans edin. Hiç kimseye de böyle bir süre verilmedi. Önümüzde iki seçenek vardı; iki yıl ya da üç yıl izleme... Aralarında M.City, Paris Saint Germain ve Zenit'in bulunduğu 7 kulüple masaya oturuldu. M.City ve PSG masaya oturduklarında ceplerinde 60 milyon Euro nakit vardı. Cezayı ödediler bir ek yıl süre aldılar. Bu iki kulüp UEFA'ya kadrolarını 21'e indireceklerinin ve oyuncu satmadan oyuncu transfer etmeyeceklerinin sözünü de verdiler. Galatasaray'ın imkanları vardı da biz mi kullanmadık. Liderlerin ya da başkanların söylemleri ile eylemleri arasında bir tutarlık olması gerekir... Dursun Özbek, Galatasaray Kulübü'nün hem başkanıdır hem de lideridir. UEFA-Özbek-Aysal üçgeninde ciddi bir çelişki var. Aysal gerekenleri çıkıp açıkladı. Hatta Aysal, kendisine her zaman 'ağabey' diyen Özbek'e sitem dolu bir bakış atarak "Oturduğunuz makam şikayet etme değil icraat yapma yeridir. Ya yaparsınız. Ya çekilirsiniz" dedi.. Başkan Özbek ağabeyi Aysal'ın sert açıklamalarını, "Ben Ünal ağabey ile özel olarak görüşeceğim" söylemiyle geçiştirdi. UEFA'dan alınan ceza süreci havada kalmamalı. Başkan Özbek kısa sürede Aysal'ın bu sözlerine tatmin edici cevabı vermeli.

'BAŞARI SÖZÜ VERDİM'

Galatasaray'da mevcut yönetimde görev yapan bir yönetici dostum Aysal dönemini konuşurken bana şöyle dedi: "Ünal Başkan ilk sermaye artırımı yaptığında Galatasaray'ın kasasına 300 milyon TL girdi. O günün kuruyla bu para 200 milyon dolara yakındı. İnter Başkanı Moratti de kulübün çoğunluk hisselerini Endonezyalı bir işadamına satmıştı. O gün Galatasaray sermaye artırımından elde ettiği parayla İnter'in hisselerini alacak güçteydi. Biz Başkan Ünal Aysal'a 'Gel bu parayla banka borçlarını kapatalım' önerisinde bulunduk. Teklifimizi kabul etmeyen Aysal bize, 'Ben Galatasaray'a borç ödemek için gelmedim. Başarı. Başarı. Başarı sözü verdim' dedi . Aysal da zaten mali kongrede "Galatasaray başarıya endeksli bir kulüptür. Ben size 328 milyon dolar borç var. Bunu ödeyeceğim demedim. Başarı, başarı, başarı dedim ve sözümü tuttum" açıklamasını yaptı.

BORÇLAR DÖVİZE DÖNMEMELİ

Ünal Aysal'ı; başarılı ve iki şampiyonluk yaşamış yönetimini değiştirdiği için çok eleştirdim. Aysal eleştiri kabul etmez. Çünkü karakteri gereği, "Herşeyi en iyi ben bilirim" der.. Burnundan kıl aldırmaz. Ancak Aysal'ın Galatasaray'da yaptığı en büyük doğru dövize dayalı borçların büyük bölümünün Türk Lirası'na çevrilmesidir. Aysal'ın, "Zararımızın temeli dövize dayalı borçların yarattığı kur farklarıydı. Bankalarla biraya gelip borçları yeniden yapılandırdık. 7.5 yıla yaydık. Döviz borçlarının Yüzde 73'lük kısmını TL olarak yapılandırdık. Şimdi ise tablo yüzde 46... 11 futbolcunun sözleşmesini uzatırken 31 Ağustos kuruyla sabitleştirip hepsini Türk Lirası'na çevirdik..."
Bildiğim kadarıyla Hakan Balta'nın sözleşmesi uzatılırken gözden kaçırılan kur sabitlemesi yüzünden, Euro kuru 2.8 olarak sabitleştirilen oyuncuların sözleşmesi de Balta'nın sözleşmesiyle aynı kur oranına geldi. Başkan Özbek, Balta'yı ikna edip sorunu çözebilir mi? Bilemem. Ama Galatasaray'ın döviz boçlarının TL bazında yüzde 73'ten yüzde 46'ya inmesi yönetim becerisi değildir. Özbek de tıpkı Aysal gibi bu döviz borçlarının Türk Lirası'na çevrilmesi için çaba sarfetmelidir. Yoksa geriye dönük araştırmalar konusunda ilk hedef Özbek'in kendisi olur.

MAĞAZACILIK A.Ş. CEZAYI KALDIRABİLİR

Bence Mali Kongre'nin yıldızı eski Başkan Ünal Aysal oldu. Söylemleriyle ve açıklamalarıyla gündem yaratırken mevcut yönetimi bazı açıklamalar yapmaya zorunlu bıraktı. Özellikle Aysal'ın Avrupa'dan 1 yıllık cezayı engelleyecek ve 58 milyon Euro kar eden Mağazacılık AŞ'nin Sportif AŞ'ye satışının durdurulmasının büyük hata olduğunu söylemesi ilginçti. İşte Aysal'ın çok çarpıcı açıklaması:
"Mağazacılık AŞ'yi Sportif AŞ'den kulübe sattık. Bunun getirisi 58 milyon Euro'ydu. Bu, UEFA'nın kestiği cezayı önleyecek ciddi bir tedbirdi. SPK'dan onayı alındı. Üç kez UEFA denetiminden geçti ama bir Allah'ın kulu da 'yapmayın' demedi. Bizden sonra gelen Yarsuvat yönetimi bunu devam ettirdi. Ne hikmetse bilmediğimiz bir sebepten dolayı geçen sene ekim ayında Özbek yönetiminde bu iptal edildi. Şimdi biz 58 milyon Euro kardan vazgeçtik. Böylece UEFA'nın kucağına düştük. UEFA'da sadece bu konuyu savunsaydık, bir sene değil, hiç ceza almayacaktık. Bu konuyla ilgili Sayın Başkan Özbek'i aradım, ikaz etmek istedim. 'Savunmayı bunun üstüne kurun' dedim. Özbek bana, 'UEFA'dan böyle bir tavsiye aldık' dedi. Bunu araştırdım. Böyle bir tavsiye yok. CAS savunmasında da bu konu üzerinde çalışırlarsa, kazanma şansları olacağını hatırlatmak isterim."

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER