Türkiye'nin en iyi haber sitesi

TFF futbolcuyu korumaktan aciz... Aziz Yıldırım’ın gönderdiği adamlar, gazeteci dövüyor. Oysa gazeteci sadece işini yapıyor. Orada bir linç olayı var, biri ölebilirdi. İngiliz ve Alman polisinin yaptığını, benim polisimin yapması için kim emir verecek?

Volkan'ın Arena'dan çıkışı sırasında medya mensupları darp edildi. Üstelik Volkan ile birlikte gelen korumalar tarafından... Ortada herhangi bir tahrik olmamasına karşın gazetecilere karşı gösterilen bu sert tavırla ilgili neler söyleyeceksiniz?
Bütün görüntüleri NTV'de seyrettim. O olayın içindeki herkesin teşhisi mümkün. İstanbul Cumhuriyet Savcısı'na bir kere daha hitap ediyorum. Bugüne kadar 40 kere ettim bir cevap gelmedi. Orada bir linç olayı var. Orada bir adam ölebilirdi. Sayın Savcılar ölmesini mi bekliyorsunuz? Bütün görüntüler meydanda... İngiliz polisinin, Alman polisinin yaptığını, benim polisimin de yapması için kim emir verecek! Polisi harekete geçirmek için illa ki paralel savcı mı lazım bu ülkeye!.. İnsana neler söyletiyorlar!.. Oradaki suçluların en azından teşhirini istiyorum. Adlarını açıklarsın, şunlar şunlardır, savcılığa davet edersin, mahkemeye verirsin ya da serbest bırakırsın ama ben görürüm. Bir sürü insan savcılığa davet ediliyor, savcılıktan serbest bırakılıyor, ben adını, sanını, resmini gazetede okuyorum. Bunlar okunmuyor! Rüştü'yü dövenler kim; bilinmiyor mu! Volkan'ın kafasına şişe atan kim; bilinmiyor mu!.. Türkiye'deki savcılar görevlerini yapmazlarsa durum kötüye gidiyor. Herkes imparator, herkes 'Kanun benim' diyor.
Fenerbahçeli korumaların orada olması garip değil mi?
Her yerdeler...
Orası G.Saray'ın bile değil, milli maç dolayısıyla TFF'nin koruması altında...
Türkiye Futbol Federasyonu, futbolcuyu korumaktan aciz... Aziz Yıldırım'ın gönderdiği adamlar orada gazeteci dövüyor! Böyle bir şey olur mu? Gazeteci de görevini yapıyor; bir şey yapmıyor. Fotoğraf çekiyor sadece... Volkan, stattan ayrılırken fotoğraf getirmeyen, foto muhabirini ben, spor müdürü olarak kovarım. Gecenin kahramanı Volkan ve bende Volkan'ın fotoğrafı yok. Benim gazetemde o foto muhabirinin son işi olur! Adam görevini yapıyor, Volkan'ın fotoğrafını çekiyor. Deniz Seki'nin fotoğrafını çekmekle, Volkan'ın fotoğrafını çekmek arasında ne fark var? Üstelik birisi polislerin arasında savcılıktan çıkıyor, öbürü stadyumdan çıkıyor. Bu kokuşmuşluğu önlemek için Adalet Bakanı, İçişleri Bakanı ve Spor Bakanı bir araya gelmeliler ve önemli kararlar almalılar. Çünkü yapılan ve yapılır yapılmaz, daha kullanılmadan gevşetilen Sporda Şiddet Yasası, 6222 sayılı yasa yok!.. Uygulanmayan yasa yoktur.

EN KOLAY TAHRİK ALANLARI SAHALAR
Türkiye bir Heysel Faciası'na gidiyor. Bugünkü ortamın da tahriklere ne kadar müsait olduğunu yaşadığımız olaylar ortaya koyuyor. En kolay tahrik yolu futbol sahaları... Çünkü binlerce insan toplanıyor. O insanlara bu ülkede yasaların olduğunu, düzenin olduğunu göstermek lazım. Bu nasıl sağlanacak; tekrar söylüyorum; İçişleri Bakanı -esas onun görevi. Çünkü düzenin bozulması onun başını yer- Adalet Bakanı ve Spor Bakanı, derhal bir araya gelmeliler ve neler yapılması gerektiğini kararlaştırmalılar.

***

TERİM OYUNU YAŞAMIYOR

- Milli maçta Umut pozisyonlara giriyor, istekli ve arzulu bir futbol sergiliyordu...
Evet... Kenara aldığı Umut gerek fizik olarak gerek işe yarama olarak takımın en iyisiydi. Rakip 18 üzerinde topu kaptırıyor, gelişen kontratağı bizim 18'de kesen adam Umut yine... 60-70 metre geriye koşu yaparak. Volkan kendini yere atıyordu dinlenmek için, nefes almak için... Yere yattığı zamanki görüntüleri lütfen izlesin Fatih hocam televizyonda... Nasıl nefes nefese, nasıl aciz, nasıl bitkin!.. "Geleceğin takımını kuruyorum" dediği takım Volkan'a mı kaldı? En iyi zamanında ne yaptı ki Volkan; şimdi onu kuyudan çıkarıyorsun! Gökhan Töre gibi adam kenarda, Alper gibi adam kenarda, Mehmet Ekici gibi adam kenarda... Hadi ilk 11'e koydun, ne kadar kötü oynadıklarını görüyorsun; al kenara... Gol yememizi bekliyor adam değiştirmek için adeta... Çünkü sahada değil Fatih Terim. Yüzünden belli... Televizyon kenarı gösterdiği zaman Fatih hocanın yüzünden belli... Oyunu yaşamıyor. Kafasında Volkan oyunu oynuyor. Başka türlü Umut'u oyundan almasını izah etmem mümkün değil. Kazakistan neredeyse tek kale oynamaya başlamış maçı... Orada ilk maçını oynayan bir kaleci var. Bir kaza golü yesek bittik, panikten gideceğiz. Umut da yok, çıkmış. Hadi bakalım. İnanamadım ya!..
***

ADI CNN AMA 3G BAĞLANTI KURMAKTAN ACİZ

Kazakistan karşısında gruptaki ilk galibiyetimizi aldık. Milli Takım'ın ortaya koyduğu futbolu nasıl buldunuz?
Kazakistan, Türkiye'nin iki gömlek gerisinde bir takım... Kendi sahamızda, Kazakistan ile biz hazırlık maçı oynarız. Resmi maçta, Kazakistan ile eşleşirsek de zil çalıp, göbek atarız. Ama bu maçın iki kritik yanı var.
1- Bu maçta herhangi bir kazaya tahammülümüz yok. Tamam mı, devam mı maçıydı. Bu maçta puan kaybettiğimiz anda işimiz bitti. Onun baskısı var.
2- Maçın başlamasına 20 dakika kala da Volkan sahayı terk edip gitmiş. Kazaya uğramamız gereken bir maçta, deneyimsiz bir kaleciyle oynamak zorunda kalan takımın ruh hali var.
Bu iki durum maçı kritikleştirdi. Ama görünüşteki bir başka talihsizlik, aslında talihimiz oldu. Gökhan Gönül'ün oynayacağı belli değildi. Sonra doktorlar 'iyileşiyor, oynuyor' dediler ve Terim, Gökhan Gönül'ün de yer aldığı bir ilk 11 açıkladı. O takımda Burak tek santrfordu.
Gökhan Gönül'ün oynamamasıyla ilgili de bir parantez açayım: Maç akşamı eve gittim. Haberlere bakıyorum; 'ne oluyor, ne bitiyor' diye... NTV diyor ki "Sakatlığı bulunan Gökhan Gönül'ün oynayamaması kesinleşti. Fatih Terim açıkladığı takımı değiştirdi. Ozan sağ beke, Umut da santrfora geçti. Takım 4-4-2'ye döndü."
Türkiye'de neler oluyor, dünyada neler oluyor; haberlere bakmaya devam ediyorum. Uzaya roket gitti, onunla ilgili neler oldu merak ediyorum. CNN'e döndüm.
Tesadüfen spor haberleri var. "Şimdi, muhabirimiz bilmem kime bağlanıyoruz" dedi. Milli Takım'ın iki gün evvelki idmanından görüntüler! Artık bir telefonla 3G olarak oradaki muhabiri gösterebilirsin. Arena'da hava nasıl anlatabilir. 'İnsanlar gelmeye başladı' diyebilirsin. O anlatıyor ama görüntüde Milli Takım'ın antrenmanı var. Bir 3G bağlantı kurmaktan acizler... Adı CNN olan, yani dünyanın en büyük haber kanalının adını taşıyan haber kanalı, bir 3G bağlantı yapamıyor! Bunun maliyeti nedir ki!.. Hadi diyelim naklen yayın arabası yok; 3G bağlantı da yapamıyor musun! Ayıptır.

ACABA HANGİSİ DOĞRU!
O muhabir ne dedi bir de biliyor musun: "Size müjdeli bir son dakika haberi veriyorum; Gökhan Gönül'ün oynayacağı kesinleşti." 3 dakika evvel NTV, "Gökhan oynamıyor. Umut ikinci santrfor" dedi. Ben içimden, "Allah'a şükür" dedim. Çünkü maçı kazanmamız lazım. Kazakistan'ın bizi yenecek hali yok. Benim savunma adamına ihtiyacım yok. Benim çift santrfora ihtiyacım var. Haydaaa!.. CNN "Gökhan oynuyor" dedi! Elimde Digiturk kumandası, kanalları dönmeye başladım: 'Hangisinin söylediği doğru acaba' diye!.. Şimdi ben CNN'in genel yayın müdürü arkadaşıma soruyorum: Bu CNN Spor Servisi için ne düşünüyorsun? Milyonlarca insanı ekran başında aldatan bu spor servisi için ne düşünüyorsun? Bu önemli bir örnek.
***

TALİHSİZLİK TALİHİMİZ OLDU

Görünüşteki bir talihsizlik, aslında talihimiz oldu. Gökhan Gönül'ün oynayacağı belli değildi. Sonra doktorlar 'iyileşiyor, oynuyor' dediler ve Terim, Gökhan Gönül'ün de yer aldığı bir ilk 11 açıkladı. O takım da Burak tek santrfordu. Neyse... Gökhan oynamayınca Terim, Umut'u koyarak ikinci santrforu değil, iki santrforu birden kazandı. Çünkü tek santrfor oynadığı an Burak sahada yok.
***

BURAK TEK SANTRFOR OLURSA SAHADA OLMAZ

Terim, Prandelli, kim görev yapıyorsa hepsini bir odaya kapatıp kara tahtaya 500 kere yazdırmak lazım: 'Burak tek santrfor oynadığı zaman sahada olmaz.' Burak çift santrfor ile oynayabilen bir adam. O çift santrfor Drogba da olabilir, Umut da olabilir. Burak ile beraber çapraz koşular yapacak, onu rakip iki stoperin kademesinden kurtaracak, boş alanlar yaratacak ya da Burak'ın yarattığı boş alanlara koşacak ikinci santrfor olduğu zaman Burak'tan verim alıyorsun. Kazakistan maçını seyredin. İkisinin çapraz koşularına bakın, topsuz koşularına izleyin.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
YAZARA MAİL GÖNDER