X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Bisiklet yoluna büyük teşvik
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

na büyük teşvik

  • Giriş Tarihi: 20.3.2013 11:23

İnsan ve çevre sağlığına sayısız faydaları olan bisiklet kullanımının yaygınlaştırılması için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı harekete geçti.

Bakanlık, ilk etapta Sakarya ve Kocaeli'ne 500'er bin liralık projesi desteği verdi. Destekten sonra Sakarya Büyükşehir Belediyesi 62 kilometre bisiklet yolunu hayata geçirmek için ihaleye çıkıyor.

İstanbul büyüklüğündeki Hollanda'da 20 bin kilometre bisiklet yolu bulunuyor. Türkiye ise bu konuda oldukça gerilerde. Bütün ülkedeki bisiklet yollarının tamamı sadece 600 kilometre. Yolların çoğu da kullanılabilecek durumda değil. Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Mühendislik Fakültesi Ulaşım Sistemleri Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Hakan Arslan, Türkiye'de güvenli bisiklet yolu bulunmaması sebebiyle şehir içi trafikte bisikleti tercih edilmediğini belirtiyor.

Bakanlık, kentsel dönüşüm sürecinde ekolojik şehirleri artırmayı hedefliyor. Motorlu taşıt kaynaklı hava kirliliği ve iklim değişikliğine neden olan kirleticilerin azaltılması amacıyla bisiklet yollarının yaygınlaştırılması için teşvik veriyor. Bu çerçevede 81 ilde bisiklet yolu projesi hazırlanıyor. Bakanlığın eline bu güne kadar 103 proje ulaştı. İlk etapta Sakarya ve Kocaeli Belediyesi projesine kaynak aktarıldı. Bakanlık bisitlet yolu yapımı için Sakarya'ya 500 bin, Kocaeli'ne ise 440 bin lira gönderdi. Projesi kabul edilen bir çok ile daha kaynak aktarılması bekleniyor.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi Başkanı İsmail Yolcu, çok yakında 62 kilometrelik bisiklet yolunun ihaleye çıkarılacağını söyledi. Bakanlığı'nda projeye destek verdiğini vurgulayan Yolcu, "Biz kendi imkanlarımızla Sapanca ilçemizde 2 kilometreye yakın bisiklet yolu yaptık. Bakanlığın destek verdiği proje ilede Adapazarı'nda üç merkez ilçeyi bağımsız bisiklet yoluyla birbirine bağlayacağız. Adapazarı, Serdivan ve Erenler ilçelerinde hayata geçireceğimiz bisiklet yollarını şehrimizin ulaşımına kazandıracağız. 1 milyon TL'lik proje maliyetimizin yarısını bakanlık karşılıyor." diye konuştu.

kalan karakter 1000

vatandaş vatandaş

bisiklet yollarını istiyoruz lütfen yapın

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır1
cevapla 02.04.2013 18:19
Ömer Ömer

Geç bile kaldık. Tüm büyük şehirlere yayılmalı.

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır1
cevapla 20.03.2013 12:20
Günaydın Günaydın

Çok mantıklı hem ekonomiye katkısı olur hemde insanların spor yapması sağlanır ama bizdeki mantıkla bisiklete selektör nasıl konur onu bulmaya çalışırlar ..

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır1
cevapla 20.03.2013 12:02

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.