Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ÇÜ’de “Yaşlı İstismarı” Konulu Panel

Giriş Tarihi: 19.2.2015 12:38
ÇÜ’de “Yaşlı İstismarı” Konulu Panel
Türkiye’nin kanayan yaralarından biri olan “Yaşlı İstismarı”, Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesi Dekanlığı tarafından panelle bir kez daha gündeme getirildi.
Öğrenci ve akademisyenlerin katıldığı panel ÇÜ Hipokrat Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. Davetliler panel öncesi, AFAD fotoğraf sanatçılarından Emel Karakozak, Filiz Koç, Murat Tahiroğlu, Zafer Koç, Tuncay Doğruluk, Sıdıka Akbulut, Remziye Kürksal Kartal ve Nazım Arslan’ın eserlerinden oluşan “Mevsim Sonbahar” isimli karma sergiyi gezdi.
Serginin ardından panele geçildi. Dünyada sosyal ve toplumsal bir sorun olan yaşlı istismarı konusuna dikkat çekilen panele, ÇÜ Aile Hekimliği Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sevgi Özcan, Psikiyatri Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Lut Tamam, Adli Tıp Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Ahmet Hilal, Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Günal Kurşun konuşmacı olarak katıldı. Panelistler olayın sosyal, psikolojik, adli ve hukuksal yönlerine dikkat çekti.
2023’TE TÜRKİYE’DE YAŞLI NÜFUSU 8,6 MİLYON OLACAK
Panelistler, Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre demografik göstergelerdeki mevcut eğilimler devam ettiği takdirde Türkiye nüfusunun yaşlanmaya devam edeceğine dikkat çekti. Ayrıca 2012 yılında ‘yaşlı nüfus’ olarak tabir edilen 65 yaş ve üzerindeki nüfusun 5,7 milyon kişi, bunun toplam nüfusa oranın ise yüzde 7,5 olduğuna dikkat çekildi. 2023 yılına gelindiğinde bu nüfusun 8,6 milyon kişiye ulaşacağını açıklayan panelistler, toplam nüfusa oranın ise yüzde 10,2’ye yükseleceği vurguladı. Panelistler ayrıca 2023 yılında Türkiye nüfusunun yarısının 34 yaşının üzerinde olacağını söyledi.
Panel toplu çekilen anı fotoğrafı ile son buldu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ÇÜ’de “Yaşlı İstismarı” Konulu Panel
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN