Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Amatör Tatlısu Olta Balıkçılığı Turnuvası

Giriş Tarihi: 21.2.2015 14:48
Adana Amatör Tatlısu Olta Balıkçılığı Turnuvası
Büyükşehir Belediyesi ile Çukurova Balıkçılar Derneği (ÇUBADER) iş birliğiyle 1. Adana Amatör Tatlısu Olta Balıkçılığı Turnuvası, başladı.
Galeria arkası Gondol Marina’da gerçekleştirilen turnuvanın açılışında konuşan Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü amacın, balık tutmaktan çok başka olduğunu ifade etti. Sözlü, “Bugün amaç en büyük balığı, en çabuk ve en çok tutmaktan ziyade, bu imkanı bize sunan Cenab-ı Allah’ın yarattığı tabiatın korunmasına yönelik bir mesaj verilmesi, çevre bilinci oluşturulmasıdır. Bugün bu turnuvayı burada yapabiliyorsak, bu oltayı burada atabiliyorsak, buranın temizliğinin vurgusunun yapılması ve nasıl temiz kalacağına dair yöntemlere parmak basılması gerekmektedir. Çevre Koruma Kontrol Daire Başkanlığımızı ve çalışanlarını canı gönülden tebrik ediyorum. Özellikle bulunduğumuz bölgede Seyhan Nehri’ni ve yatağını temiz tutmak, doğal güzelliklerini korumak adına büyük gayret sarf ettiler. Adana’nın nehirlerinde, göllerinde, lagün ve denizlerinde, diğer korunması gereken doğal alanlarında, göreve geldiğimiz yaklaşık 1 yıllık süre zarfında önemli mesafeler alınmıştır. ÇUBADER ve siz değerli hemşehrilerimizin, balıkçılık yapılabilecek bölgelerdeki ekolojik dengenin korunmasında ve canlı popülasyonunun diri tutulmasındaki çabaları da bizim için çok önemli. Turnuvaya katımlarından dolayı herkese çok teşekkür ediyorum. Görev yaptığımız süre boyunca Adana’yı tabiatıyla, çevresiyle daha yaşanabilir kılmak ve kenti Türkiye’nin en çevreci ili yapmak bizim boynumuzun borcudur. Bunu hemşehrilerimizle birlikte başaracağımıza inanıyorum” dedi.
Adana Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanı Mehmet Çelebi Akkuş da Adana’nın su bölgeleri açğsından zenginliğine vurgu yaparak, “Seyhan Nehri, Ceyhan Nehri, Seyhan Baraj Gölü, Çatalan Baraj Gölü, lagünler bunların en önemlileridir. Geçen yıl Seyhan Nehri’nde gerçekleştirdiğimiz dip temizliği sonuç vermeye başladı. Nehrimiz şu anda zümrüt mavisi renginde ve berraktır. Daire Başkanlığımız bünyesinde yeni kurduğumuz Denizcilik ve İç Su Hizmetleri Müdürlüğü’nün bunda katkısı büyüktür. Bu bölgede Gondol Marina’yı kurduk ve hemşehrilerimize 4 adet gondolla hizmet vermekteyiz. Bu turnuvayla, Adanamızın en büyük değerlerinden olan Seyhan Nehri ve Seyhan Baraj Gölü’nü halkımızla buluşturup, su kültürünü ve çevre bilincini benimsetmeyi amaçlıyoruz. Vatandaşımızın, zenginliğimiz olan sucul alanlardaki doğal hazineye sahip çıkması ve bu bilinci çocuklara da aktarmaları turnuvanın önemli amaçları arasındadır. Bilinçli balıkçılık alanda farkındalık yaratılması, nehir ve göllerimizdeki sucul canlıların korunması önemlidir. Turnuva süresinde Seyhan Nehri’ndeki mevcut türler arasında, sazan, kadife, yayın, karabalık, yılan balığı, sudak gibi yaygın türleri avlamayı düşünüyoruz” diye konuştu.
ÇUBADER Başkanı Tuluhan Torun, Başkan Sözlü’ye katkılarından dolayı teşekkür plaketi verdi.
Turnuvanın ilk oltasını Başkan Hüseyin Sözlü attı ve yarışmayı başlattı.
Adana Büyükşehir Belediyesi Bandosu, turnuvada konser verdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Adana Amatör Tatlısu Olta Balıkçılığı Turnuvası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN