Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Laser Hakkındaki Doğru Ve Yanlışlar

Giriş Tarihi: 21.2.2015 12:18
Laser Hakkındaki Doğru Ve Yanlışlar
Göz hastalıklarının tedavisinde kullanılan laser hakkında kamuoyunda birçok yanlış bilginin dolaştığını belirten Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Cüneyt Karaarslan, zaman zaman hastalar arasında tedirginliğe kadar varan bu bilgilerin düzeltilmesi gerektiğini söyledi.
Laserin 1980 yılından beni tüm dünyada yaygın olarak kullanılan bir yöntem olduğunu kaydeden Cüneyt Karaarslan, bu konudaki doğruları ve yanlışları açıkladı.
Halk arasında “Laser kör eder” ya da “Güvenli bir uygulama değil” gibi yanlış söylemlerin bulunduğunu hatırlatan Karaarslan, “Laser tedavisi göz sağlığı için yeri geldiğinde çok faydalı bir uygulamadır. FDA onaylı bir ve tamamen güvenli bir teknolojidir. Tüm dünyada 31,4 milyondan fazla kişinin bu tedaviyi olduğu tahmin edilmektedir. Doğru şartlar altında uygun hastalara uygulandığında, laser tedavisinin başarı oranı yüzde 95-98 civarlarındadır” diye konuştu.
"LASERDEN SONRA DA AMELİYAT OLABİLİRSİNİZ"
“Laser tedavisinden sonra katarakt ameliyatı olunmaz”,” Laser sadece miyop için yapılır” gibi söylentilerin asılsız olduğunu ifade eden Op. Dr. Karaarslan sözlerini şöyle sürdürdü:
“Laser ameliyatı ileride olmanız gerekecek herhangi bir göz tedavisine (katarakt dahil) engel yada sebep değildir. Laser ameliyatı 1 ile 14 derece arası miyop, 1 ile 6 derece arası hipermetrop ve astigmat rahatsızlığı olan ve lasere uygun gözlere başarı ile uygulanabiliyor. Bunun yanında ‘Laser tedavisi sadece bir kere yapılabilir. İlerde göz numarası artarsa asla tedavi yapılamaz’ söylentisi de yanlıştır. Doğru olanı ise laser tedavisinde hedef göz derecelerini + / - 0,50 mertebesine getirmektir. Göz derecenize göre yüzde 95-98’in üzerinde bir başarıyla bu elde edilir. İlk operasyondan en az 6 ay sonra yapılan kontrolde gözünüzde numara kaldığı tespit edilirse tüm muayene ve tetkikler tekrarlanır.”
"LASER KANAMALI AMELİYAT DEĞİLDİR"
“Laser tedavisinde retina tabakası zarar görür” gibi bilinçsizce söylemlerin de yapıldığına dikkat çeken Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Cüneyt Karaarslan , “Laser tedavisi gözün kornea tabakasına uygulanır. Retinanın hasar görmesi söz konusu değildir. ‘Laserden sonra renk körlüğü olur’ diyorlar. Böyle bir şey olmaz. Laser kanamalı bir ameliyat değildir. Çünkü laser tedavisi gözün damarsız bir dokusu olan korneaya yapıldığı için kanamadan söz etmek çok yanlış olur. Laser tedavisi damla anestezisi altında yapılan ağrısız bir göz ameliyatıdır” dedi.
"ÖMÜR BOYU GÖZ DAMLASI KULLANILMAZ"
Laser tedavisinden sonra ömür boyu damla kullanmak gerekmediğini söyleyen Karaarslan, “Laser tedavisi sonrasında ilk birkaç ay göz damlası kullanılması gerekmektedir. Ancak ömür boyu göz damlası kullanılmamaktadır. Laserde amaç gözlüklerle görebildiğiniz kadarını gözlüksüz görmenizdir. 0,75 ve altındaki numaralar gözlüksüzlük değerleridir ve başarılı olarak algılanır. Laser, numaralar henüz ilerlerken yapılırsa tekrar gözlük kullanmak durumunda kalınabilir. Bu yüzden numaraların en az 1 yıldır artmıyor olması gereklidir” diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Laser Hakkındaki Doğru Ve Yanlışlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN