İçmesuyu Şebekesindeki Tehlike

Giriş Tarihi: 23.2.2015 12:58
İçmesuyu Şebekesindeki Tehlike
Kimya Mühendisleri Odası Güney Bölgesi Şube Başkanı Ali Çelik, ’da aktif olarak kullanılan 321 km’lik içme suyu şebekesinde kanserojen madde barındıran asbestli boru kullanıldığını söyledi.
Çelik, Koza TV’de yayınlanan ve Gazeteci Murat Barhun’un hazırladığı “Parantez” programında Uluslararası Kanser Araştırma Ajansı’nın (IARC) asbest için “kesin kanserojen madde” tanımlaması yaptığını anımsatarak, Adana ve ilçelerinde bulunan 321 kilometrelik asbestli içme suyu şebekesinin derhal değiştirilmesi gerektiğini söyledi.
Asbestli içme suyu şebekesini kullanan insanların uzun vadede mide ve bağırsak kanserine yakalanma riskinin bulunduğunu aktaran Çelik, “ Asbest kanserojen maddedir. Bu uluslararası kuruluşlarca da belirlenmiş. Değişik alanlarda kullanılan 3 asbest çeşidi de çok zararlı. Asbestli ürünler gelişmiş ülkelerde artık kullanılmıyor” dedi.
“ASBESTLİ ŞEBEKELER DEĞİŞTİRİLMELİ”
Sağlık Bakanlığının 58 ilde içme suyu şebekesinin sorunlu olduğu yönündeki açıklamasını hatırlatan Çelik, “Adana bu riskli 58 il içerisinde. Bizde kimya mühendisleri olarak ASKİ ile yaptığımız resmi yazışmada kent genelindeki asbestli içme suyu şebekesini sorduk. Aldığımız yanıt kentteki 321 kilometre içme suyu şebekesinin asbest içerdiği şeklindeydi. Tabi bu borular şimdi yapılmadı. 1975 ve 1980’lerde dayanıklı olduğu için asbestli boru döşenmiş. Boruların bu kadar sağlıksız olduğu bilinseydi sanırım döşenmezdi. Ama geldiğimiz noktada kentte 321 kilometrelik asbetli içme suyu şebekesi var” şeklinde konuştu.
Boruların değişmesi gerektiğini belirten Çelik şöyle devam etti:
“Konuyla ilgili ASKİ Genel Müdürlüğü’nin projeleri var. Bu borular değiştirilecek. Ancak bu konuda Büyükşehir Belediye Meclis üyelerine görev düşüyor. Bu boruların bir an önce değiştirilmesi için aynı zamanda ASKİ genel kurul üyesi olan meclis üyelerinin bu projeler için mutlaka bütçe vermesi ve boruların bir an önce değişmesi için destek vermesi gerekiyor. Halk sağlığı her şeyden önce gelir. Biz Oda olarak bu olayın peşinde olacağız. ASKİ ile sık sık görüşerek konuyu takip edeceğiz.”
Asbestli boruların özel bir teknikle sökülmesi ve yenilenmesi gerektiğini vurgulayan Çelik, “Asbetli boruların sökülmesi eğitimli kişilerce yapılmalı. Yoksa insan sağlığına daha çok zarar verilebilir. Bunun için söküm elemanlarının mutlaka eğitilmesi lazım. Biz kimya mühendisleri sertifikalı eğitimlerde veriyoruz. Bu konuda desteğe hazırız" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İçmesuyu Şebekesindeki Tehlike
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN